Czechy wprowadzą nowy program wsparcia dla ukraińskich uchodźców. Chcą opłacić im powrót do domu

Rząd Republiki Czeskiej planuje wesprzeć Ukraińców, którzy chcą powrócić do domu. Projekt szóstej poprawki do ustawy "Lex Ukraina" miałby zapewnić zainteresowanym uchodźcom zwrot kosztów podróży. Ostatnie sondaże wskazują, że jedna czwarta mieszkających w Czechach Ukraińców jest zainteresowana powrotem.

Projekt poprawki do czeskiej ustawy "Lex Ukraina" zakłada pokrycie kosztów podróży dla ukraińskich uchodźców pragnących wrócić do domu - informuje portal Radio Prague International. Zgodnie z nim przedłużone ma zostać również udzielanie tymczasowej ochrony Ukraińcom przebywającym w Czechach. Poprawka zakłada, że będzie ona przysługiwała uchodźcom do końca marca 2025 roku.

Zobacz wideo "W więzieniu z Nawalnym". W Pradze stanęła makieta celi rosyjskiego więźnia politycznego

Świadczenia dla ukraińskich uchodźców. Czechy zapowiadają wsparcie w powrocie do domu

Czescy dziennikarze zwracają uwagę, że Wysoki Komisarz ONZ ds. uchodźców (UNHCR) wezwał kraje przyjmujące Ukraińców, by nie zmuszały ich do powrotu, dopóki trwa wojna. Autorzy odpowiadają na te obawy w tekście poprawki, który podkreśla, że nie ma ona na celu przymuszania uchodźców do wyjechania z kraju.

"Istnieje potrzeba reagowania na rosnące zapotrzebowanie ze strony uchodźców na pomoc w powrocie na Ukrainę. Chociaż sytuacja na Ukrainie pod wieloma względami nie jest zadowalająca, należy zaoferować pomoc tym, którzy chcą wrócić" - czytamy we fragmencie przytoczonym przez reporterów Radio Prague International.

Czechy w grupie krajów, które przyjęły najwięcej uchodźców

Republika Czeska znajduje się w grupie krajów, które przyjęły najwięcej uciekających przed wojną Ukraińców. Pod kątem liczby uchodźców jest na trzecim miejscu za Polską i Niemcami - informował portal Ukrayina.pl. Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Czech wynika, że w kraju naszych sąsiadów przebywa obecnie 360 tys. 900 uchodźców z Ukrainy - w większości kobiet i dzieci.

Wyniki prowadzonego przez czeskie Centrum Badania Opinii Publicznej (CVVM) wskazują, że 71 procent Czechów popiera wsparcie dla uchodźców pod warunkiem, że będzie ono tymczasowe i że po pewnym czasie Ukraińcy wrócą do swoich domów.

Z sondażu "Głos Ukraińców" przeprowadzonego przez PAQ Research we współpracy z socjologami z czeskiej Akademii Nauk wynika, że jedna czwarta przebywających w kraju uchodźców planuje wrócić do kraju. Sondaż pokazuje ponadto, że za granicą pozostać chce połowa ukraińskich respondentów.

Więcej o: