Polska kupuje od USA Apache. Cena? 12 mld dolarów, choć Błaszczak liczy na zniżkę

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że Kongres USA zgodził się na sprzedaż Polsce śmigłowców Apache. Zapłacimy za nie prawdopodobnie 12 miliardów dolarów, choć resort liczy, że trochę utarguje.

"Mamy zgodę Kongresu USA na sprzedaż Polsce 96 szt. śmigłowców Apache wraz z radarami i uzbrojeniem. Teraz przystępujemy do negocjacji cenowych" - poinformował na platformie X minister obrony Mariusz Błaszczak. Do czasu zakończenia procedur i dostarczenia do Polski zakupionych śmigłowców, armia USA udostępni nam Apache z własnych zasobów. Mowa o ośmiu maszynach.  

Zobacz wideo Czy działania ministerstwa obrony realnie wpływają na wzmocnienie polskiej armii?

Apache dla polskiej armii. Mariusz Błaszczak zapowiada negocjacje cenowe z USA

Kontrakt opiewa na 12 miliardów dolarów, ale - jak zapewnia minister Błaszczak - to wstępna i maksymalna propozycja, resort liczy na niższą cenę. - Zawsze cena wynegocjowana jest niższa, dowodzą tego nasze doświadczenia odnośnie do zamówienia czy to systemu PATRIOT, czy HIMARS. Cena była niższa niż ta maksymalna - mówił pod koniec sierpnia. 

Finalnie śmigłowce Apache razem z czołgami Abrams będą stanowiły barierę, która zamknie Bramę Brzeską, czyli równinę w okolicach Brześcia, przy granicy z Białorusią. Mowa o pasie szerokim na około 80 kilometrów pomiędzy Narwią a Bugiem. Śmigłowce Apache trafią bowiem na wschodnią flankę NATO: do 18. Dywizji Zmechanizowanej i do 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

Śmigłowce Apache dla Polski. Co to za maszyny?

Producentem śmigłowców jest Boeing. Maszyna służy do zwalczania broni pancernej i wsparcia oddziałów lądowych. Jest obsługiwana przez dwuosobową załogę. Obaj piloci mogą samodzielnie sterować zarówno lotem, jak i uzbrojeniem maszyny. Śmigłowce są uzbrojone w działko 30 mm, a ich najnowsza wersja ma m.in. ulepszony silnik, czy możliwość sterowania dronami. Atutem najnowszych maszyn jest też możliwość latania w warunkach ograniczonej widoczności oraz ulepszone podwozie do lądowania. 

Chęć zakupu 96 śmigłowców Polska wyraziła w ubiegłym roku. Ma to być ich najnowsza wersja - GUARDIAN. Wraz ze śmigłowcami Polska pozyska również transfer technologii. Chodzi m.in. o radary czy uzbrojenie - 1 844 pociski Hellfire, 460 pocisków powietrze-ziemia JAGM i 508 pocisków przeciwlotniczych Stinger. 

Więcej o: