Praca w Lidlu czy w Biedronce. Który dyskont oferuje lepsze zarobki? Odpowiedź zaskakuje

Praca kasjera, sprzedawcy czy managera sklepu to często jedno z pierwszych doświadczeń zawodowych młodych ludzi. Choć dyskonty wydają się oferować podobne stanowiska, wynagrodzenie może różnić się w zależności od lokalizacji i rodzaju sklepu. Przedstawiamy porównanie ofert z dwóch popularnych sieci handlowych: Biedronki i Lidla.

Biedronka i Lidl należą do jednych z najpopularniejszych sieci dużych sklepów spożywczych. Poza możliwością zrobienia w nich zakupów tworzą również miejsca pracy. Choć mogłoby się wydawać, że przy obsłudze kasy nie ma co liczyć na duże pieniądze, zarobki pracowników sklepów potrafią być korzystniejsze od pensji wypłacanych nauczycielom. Jak mają się do siebie stawki oferowane w Lidlu i Biedronce?

Zobacz wideo 42 dni męki. Tak wygląda rzeczywistość ferm przemysłowych

Ile wynoszą zarobki w Biedronce? Sklep ma stały system wynagrodzeń

W Biedronce (w obszarze sklepu) na starcie możemy aplikować na jedno z trzech stanowisk:

  • pracownik sklepu - zajmuje się wykładaniem towaru,
  • kasjer - obsługuje kasę i ma ciągły kontakt z ludźmi,
  • sprzedawca-kasjer - do jego obowiązków należy zarówno obsługa klienta, jak i praca na hali sprzedaży.

Dalszym etapem rozwoju w karierze mogą być dla nas kolejno: starszy sprzedawca kasjer, zastępca kierownika sklepu oraz kierownik sklepu. Ostatnia z wymienionych posad wiąże się z odpowiedzialnością za organizację pracy całego sklepu i zatrudnionego w nim zespołu.

Wśród korzyści z zatrudnienia w swojej sieci sklepów Biedronka wymienia m.in. umowę o pracę bez okresu próbnego, dostęp do platformy edukacyjnej EduAkcja czy dofinansowanie karty MultiSport. Pracownik sklepu i kasjer w pierwszym roku pracy mogą liczyć na zarobki w przedziale od 4 tys. do 4550 zł brutto miesięcznie. Nieco więcej zarabiają sprzedawcy-kasjerzy, którzy otrzymują pensję wynoszącą od 4050 zł do 4700 zł brutto na miesiąc. Dokładne informacje nt. zatrudnienia w sieci sklepów Biedronka znajdziesz tutaj.

Lidl liderem wśród ofert pracy w dyskontach? Nawet 5 tys. zł brutto na start

W Lidlu listę stanowisk otwiera pracownik wsparcia sprzedaży, który zajmuje się wykładaniem towaru i kontrolowaniem jego jakości. Poziom wyżej jest pracownik sklepu, który dodatkowo obsługuje stanowisko kasowe. Pnąc się po szczeblach kariery jesteśmy w stanie zostać zastępcą managera sklepu, managerem sklepu, a nawet kierownikiem rejonu sprzedaży. Na tym poziomie pracownik zarządza pracą kilku sklepów zlokalizowanych w tym samym regionie.

Po objęciu stanowiska pracownika sklepu na starcie możemy się spodziewać pensji w wysokości od 4200 zł do 5150 zł brutto. Po roku pracy stawki te rosną do kwot 4400-5350 zł brutto. Na swojej stronie Lidl gwarantuje również wzrost wynagrodzeń po trzech latach od rozpoczęcia pracy. Zarobimy wtedy od 4600 zł do 5600 zł brutto. Oznacza to, że wynagrodzenia w Lidlu są korzystniejsze od stawek oferowanych przez Biedronkę. Pełna oferta zatrudnienia w sieci sklepów dostępna jest pod tym linkiem.

Praca w supermarkecie. Od czego zależy wysokość oferowanych tam zarobków?

Kluczową rolę przy zarobkach w sklepach spożywczych odgrywa ich lokalizacja. Więcej swoim pracownikom są w stanie zaoferować te placówki, które znajdują się blisko najbardziej uczęszczanych punktów na mapie miasta. Wyższe pensje otrzymają także zatrudnieni w dużych miejscowościach w stosunku do pracowników dyskontów wybudowanych na prowincji.

Więcej o: