Czterodniowy tydzień pracy w Szkocji? Rząd ma ogłosić nowy program

Szkocja umożliwi niektórym urzędnikom służby cywilnej przejście na czterodniowy tydzień pracy - podaje brytyjski dziennik "The Times". Program pilotażowy ogłosi pierwszy minister kraju Humza Yousaf podczas swojego politycznego oświadczenia.

Pierwszy minister Szkocji (premier) Humza Yousaf prawdopodobnie ogłosi we wtorek (5 września) plan uruchomienia programów pilotażowych mających wpływ na szereg departamentów i agencji w kraju - podaje "The Times". Wśród nich znajdzie się czterodniowy tydzień pracy, z którego skorzystają wybrani urzędnicy służby cywilnej.

Zobacz wideo AI sprawi, że zawodów będzie więcej? "To będzie bardzo ciekawe"

Szkocja ogłosi eksperyment. Partia ma nabrać wiatru w żagle

Doradcy szkockiego rządu wierzą, że program pobudzi sektor prywatny do wprowadzenia podobnych zmian, a przede wszystkim poprawi równowagę między życiem zawodowym a prywatnym pracowników. Jak podają dziennikarze "The Times", ma też dać impuls Szkockiej Partii Narodowej przed wyborami spodziewanymi w przyszłym roku. "Yousaf wykorzysta wtorkowe oświadczenie polityczne do podjęcia próby zresetowania parlamentu" - pisze "The Guardian".

Eksperyment będzie trwał prawdopodobnie około 12 miesięcy. Joe Ryle, dyrektor kampanii "Czterodniowy tydzień pracy" powiedział, że jeśli rozwiązanie zostanie przyjęte, to Szkocja otworzy nowe możliwości.

Czterodniowy tydzień pracy. Wielka Brytania podjęła już próbę

W zeszłym roku w Wielkiej Brytanii odbył się największy w historii test czterodniowego tygodnia pracy. Wzięło w nim udział 61 firm i ok. 2,9 tys. pracowników (oczywiście przy pozostawieniu pensji na tym samym poziomie). Więcej na ten temat w artykule:

Polska znajduje się w czołówce krajów, w których pracuje się najwięcej. W tej chwili w Europie znajdujemy się na trzecim miejscu. W 2022 roku do Sejmu trafił, zainicjowany przez partię Razem, projekt ustawy dotyczącej skrócenia czasu pracy z 40 na 35 godzin tygodniowo, przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzeń. Zmiany miałyby być wprowadzane stopniowo. 

Więcej o: