Stopa bezrobocia w sierpniu. Ministerstwo podało nowe dane

Stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu kolejny miesiąc z rzędu utrzymała się na poziomie 5 procent - wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Po raz ostatni niższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w sierpniu 1990 roku.
Zobacz wideo Piotr Kuczyński analityk domu inwestycyjnego Xelion wyjaśnia spadek złotówki

Resort podał, że sytuacja wygląda najlepiej w województwie wielkopolskim, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 2,9 proc. Natomiast najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w województwie podkarpackim - 8,5 proc. Ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że bezrobocie w sierpniu było na takim samym poziomie, co w lipcu. To oznacza również wzrost o 0,2 procent względem sierpnia 2022 roku

Bezrobocie w Polsce. Są nowe dane

Z kolei Eurostat przedstawił dane, z których wynika, że Polska nadal jest w czołówce w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o niskie bezrobocie. Wskazano, że stopa bezrobocia wyniosła w lipcu 2,8 procent. To trzeci wynik we Wspólnocie. Drugie są Czechy, które mają bezrobocie niższe o 0,1 punktu procentowego, a na pierwszym jest Malta, gdzie bez pracy w lipcu było 2,5 procent.

Według danych Eurostatu, bezrobocie w Polsce od kilku miesięcy utrzymuje się na niezmienionym poziomie, a w porównaniu z lipcem ubiegłego roku nieznacznie spadło. Te dane różnią się od wskaźników podawanych przez Główny Urząd Statystyczny, który stosuje inną metodologię.

Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała w środę podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, że utrzymanie niskiego poziomu bezrobocia w Polsce jest wyzwaniem - tuż obok demografii i starzejącego się społeczeństwa.

Więcej o: