"Rz": Sebastian Kulczyk sprzedał autostradowe imperium. Udziały przejął francuski fundusz

Sebastian Kulczyk sprzedał udziały w autostradowych spółkach za blisko trzy miliardy złotych - podaje nieoficjalnie "Rzeczpospolita". Aktywa miał kupić francuski fundusz inwestycyjny Meridiam.
Zobacz wideo Chciała wjechać na autostradę A4 pod prąd, bo tak pokierowałą ją nawigacja

Transakcja sprzedaży firmy KI One, która miała 23,8 proc. udziałów w spółce Autostrada Wielkopolska (AWSA) i 40 proc. udziałów w spółce Autostrada Wielkopolska II (AWSA II.) została dopięta "w ostatnich dniach" - pisze w piątek "Rzeczpospolita". Jak czytamy, sprzedana została również Autostrada Eksploatacja (AESA). Autostradowe aktywa Sebastiana Kulczyka miał kupić francuski fundusz inwestycyjny Meridiam za cenę około 3 mld złotych.

Sebastian Kulczyk sprzedał udziały w autostradach

Media już wcześniej pisały, że po ponad 30 latach Sebastian Kulczyk zdecydował się na sprzedaż autostradowej grupy. Jak pisał w lipcu "Puls Biznesu", Kulczyk Investments jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie miał rozpocząć proces sprzedaży firm związanych z autostradą A2. "Branżowi eksperci obawiali się nawet, że w czasie wojennej zawieruchy Sebastianowi Kulczykowi trudno będzie znaleźć nabywcę spółek autostradowych" - czytamy.

Utworzona w 1992 roku firma Autostrada Wielkopolska (AWSA) zbudowała w latach 2002-2004 za własne pieniądze odcinek A2 Konin - Nowy Tomyśl, a jej siostrzana spółka AWSA II, powstała w 2009 roku, odcinek Nowy Tomyśl - Świecko w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Oba odcinki o łącznej długości 255 km kosztowały 2,4 mld euro.

Darmowe autostrady. Od 4 września kierowcy mogą jechać przez A1 za darmo

Tymczasem od 4 września cała autostrada A1 jest bezpłatna dla pojazdów osobowych oraz motocykli. Zniesienie opłat dotyczy również odcinka koncesyjnego, co oznacza, że przejazd całą trasą o długości 567 kilometrów od przejścia w Gorzyczkach do Trójmiasta jest bezpłatny. Możliwość darmowego przejazdu nie dotyczy pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze oraz pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami. Prawo do uzyskania bezpłatnego przejazdu przysługuje na podstawie tzw. biletu zerowego. Przy wjeździe na autostradę należy pobrać bilet, a następnie wręczyć go inkasentowi na zjeździe.

Więcej o: