Embargo na ukraińskie zboże. Jednoznaczna deklaracja Morawieckiego i Telusa

Minister rolnictwa Robert Telus zapowiedział, że we wtorek rząd o godzinie 11:00 podejmie uchwałę w sprawie embarga na wwóz ukraińskiego zboża do Polski. Będzie w niej zapis o tym, że jeśli Komisja Europejska nie przedłuży zakazu, przedłuży go Polska.

- Jeżeli oni nie przedłużą, to my na pewno przedłużymy, ale jesteśmy przekonani, że Unia Europejska się złamie i przedłuży - powiedział minister Telus. Dodał jednak, że "gdyby nie przedłużyła, my jesteśmy twardzi w tej sprawie, bo to jest w interesie polskiego rolnika". Podkreślał, że nie ma żadnego merytorycznego argumentu, żeby po 15 września przestało obwiązywać embargo na wwóz ukraińskiego zboża. Według niego termin został wyznaczony z powodów politycznych, ponieważ unijni politycy wiedzieli o jesiennych wyborach parlamentarnych w Polsce.

Zobacz wideo Buda: Niekontrolowany napływ rujnował polskich przedsiębiorców

Mateusz Morawiecki także mówi stanowcze "nie"

"Polska nie pozwoli, żeby zalało nas ukraińskie zboże. Niezależnie od tego, jaka będzie decyzja brukselskich urzędników, nie otworzymy naszych granic" - przekazał także Mateusz Morawiecki. Prawo i Sprawiedliwość opublikowało bowiem nowy spot wyborczy. Premier Mateusz Morawiecki mówi w nim m.in., że "my granicy nie otworzymy, tam muszą wziąć to pod uwagę, bo to Polacy decydują, jak mają wyglądać sprawy w naszym własnym domu".

Przypomnijmy, że 15 września wygasa unijne embargo na przywóz ukraińskiego zboża i innych produktów rolnych do Polski i 4 państw przyfrontowych: Bułgarii, Węgier, Rumunii i Słowacji. Polska zabiega o przedłużenie zakazu. Jednocześnie nasz kraj zezwala na tranzyt żywności, przeznaczonej do sprzedaży na innych rynkach. We wtorek w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata na ten temat importu ukraińskiego zboża. O godzinie 11:00 polski rząd ma jednak podjąć uchwałę, która ubezpieczy Polskę na wypadek decyzji, która byłaby sprzeczna z oczekiwaniami. W uchwale będzie mowa o tym, iż jeśli Komisja Europejska nie przedłuży zakazu, przedłuży go Polska.

Więcej o: