EBC zdecydował ws. stóp procentowych. Większość ekonomistów spodziewała się innej decyzji

Europejski Bank Centralny dokonał dziesiątej z rzędu podwyżki stóp procentowych, tym razem o 25 punktów bazowych. Stopa refinansowa rośnie do 4,50 proc., a depozytowa do 4 proc. To najwyższe poziomy stóp w strefie euro w historii.
Zobacz wideo Glapiński ujawnia: Mamy bardzo duże rezerwy, a Polska jest krajem niezadłużonym... mało zadłużonym

Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych - refinansową do 4,50 proc., depozytową do 4 proc. Było to dziesiąte z rzędu posiedzenie EBC, na którym zaordynowano podwyżkę stóp. Bank centralny strefy euro rozpoczął cykl w lipcu 2022 r. - z poziomu 0 proc. dla stopy refinansowej i -0,50 proc. dla stopy depozytowej. Na poprzednim posiedzeniu, w lipcu br., stopy w strefie euro wyrównały swoje najwyższe poziomy w historii. Teraz wyznaczą nowy szczyt.

  • Więcej o gospodarce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

EBC podnosi stopy. Ekonomiści w większości przewidywali inaczej

Decyzja EBC nie jest zgodna z prognozami większości ekonomistów. Wstrzymania podwyżek spodziewało się 39 na 69 ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera. Na to, że stopy znów pójdą w górę, stawiało pozostałych 30 analityków stawiało.

Wśród argumentów za utrzymaniem stóp ekonomiści wymieniali m.in. spadającą inflację oraz pogarszającą się koniunkturę w gospodarce. - Szczególnie, że dotyczy ono wszystkich głównych sektorów gospodarki - zauważali ekonomiści PKO BP.

Z drugiej strony, podwyżka o 25 punktów bazowych też się broni, choćby o kontekście nowej projekcji inflacyjnej, ciut gorszej niż poprzednia.

Inflacja w dalszym ciągu się obniża, ale według przewidywań nadal zbyt długo będzie za wysoka

- przekonuje EBC. Jego nowa projekcja wskazuje, że średnioroczna inflacja w 2024 r. wyniesie ponad 3,2 proc., względem równo 3 proc. w projekcji z czerwca br. Zrewidowano także prognozę na ten rok - do 5,6 proc. z 5,4 proc. Obniżono z kolei prognozę inflacji w 2025 r. - z 2,2 proc. do 2,1 proc.

Rewizja w górę na 2023 i 2024 wynika przede wszystkim z wyższej ścieżki cen energii. Bazowa presja cenowa pozostaje wysoka, chociaż większość wskaźników zaczęła się osłabiać. Eksperci EBC zrewidowali nieco w dół projekcję inflacji z wyłączeniem cen energii i żywności

- wyjaśniono w komunikacie EBC.

EBC raczej zakończył cykl podwyżek

Na podstawie aktualnej oceny Rada Prezesów [organ EBC decydujący o stopach, tak jak Rada Polityki Pieniężnej w Polsce - red.] uważa, że podstawowe stopy procentowe EBC znalazły się na poziomach, które - przy utrzymaniu ich przez wystarczająco długi okres - istotnie się przyczynią do szybkiego powrotu inflacji do docelowego poziomu. Celem przyszłych decyzji Rady Prezesów będzie zapewnienie, by podstawowe stopy procentowe EBC były na poziomach wystarczająco restrykcyjnych tak długo, jak będzie to konieczne

- czytamy w komunikacie po posiedzeniu. To oznacza, że dziesiąta podwyżka stóp była najprawdopodobniej ostatnią w tym cyklu.

Następne posiedzenie decyzyjne ws. stóp odbędzie się 26 października.

Strefa euro będzie rozwijała się wolniej

Eksperci EBC znacznie obniżyli prognozy wzrostu gospodarczego w najnowszej projekcji. Obecnie przewidują, że PKB w strefie euro urośnie o 0,7 proc. w 2023, 1 proc. w 2024 r. oraz 1,5 proc. w 2025 r. Dla porównania, w czerwcu szacowane kolejno w latach 2023-2025 0,9 proc., 1,5 proc. oraz 1,6 proc.

***

Zapraszamy do wysłuchania rozmów ze "Studia Biznes" Gazeta.pl w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: