Erdogan chce, żeby kolejna wielka fabryka Tesli powstała w Turcji. Co na to Elon Musk?

Recep Tayyip Erdogan spotkał się ostatnio z amerykańskim przedsiębiorcą i założycielem Tesli Elonem Muskiem. Prezydent Turcji zaproponował, aby kolejna fabryka, jednego z głównych producentów samochodów elektrycznych, powstała właśnie na terenie jego kraju. Co na to Musk?

Podczas wizyty na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku, prezydent Turcji spotkał się również z dyrektorem generalnym Tesli. Jak donosi cnbc.com rozmowy odbyły się w Turkish House na Manhattanie. Erdogan zaoferował Muskowi, aby kolejna wielka fabryka Tesli powstała na terytorium Turcji. Co więcej, wskazał, że jego kraj jest również chętny do nawiązania współpracy w zakresie sztucznej inteligencji z firmą SpaceX, zajmującą się przemysłem kosmicznym, która należy do amerykańskiego miliardera. Co o takiej współpracy sądzi Elon Musk?

Zobacz wideo Nas nie stać na mieszkanie, a Musk przejmuje Twittera. Zobacz jak [Next Station]

Kolejna fabryka Tesli powstanie w Turcji?

Dyrekcja ds. komunikacji, przekazała, że amerykański przedsiębiorca zwrócił uwagę, iż Turcja już teraz jest związana z Teslą. Podkreślił również, że kraj znajduje się na szczycie listy państw, które są brane pod uwagę jako lokalizacje dla przyszłej fabryki Tesli. Aktualnie Musk posiada sześć fabryk m.in. w Chinach czy Niemczech, a kolejna - siódma - powstaje w Meksyku. Rozmieszczenie zakładów w różnych zakątkach ziemi ma sprawić, że zasięg firmy będzie globalny. Ponadto według wcześniejszych zapowiedzi Musk jeszcze w tym roku ma wybrać kolejną lokalizację, gdzie powstanie ósma fabryka. Jednak w sierpniu wspominał, że jedną z lokalizacji branych pod uwagę są Indie. 

Podczas spotkania z Elonem Muskiem, Recep Tayyip Erdogan zaprosił miliardera do udziału w tureckim festiwalu lotniczym i technologicznym Teknofest, który odbędzie się pod koniec września. Jak podaje agencja Reuters, właściciel Tesli potwierdził, że pojawi się na tym wydarzeniu. Według doniesień medialnych rozmowy nie skupiły się tylko na omawianiu potencjalnej współpracy, lecz także dotyczyły technologii i przestrzeni kosmicznej. 

Wybór nowej lokalizacja dla fabryki Tesli będzie ważną decyzją nie tylko dla Muska, lecz także dla państwa, które zostanie wybrane. Przedsiębiorstwo stworzy bowiem wiele nowych miejsc pracy, przyczyni się do wzrostu gospodarczego państwa, a także sprawi, że zwiększy się liczba samochodów elektrycznych, co będzie miało wpływ na klimat.

Więcej o: