Nowa superszybka lokomotywa PKP Intercity. Spółka ma ambitne plany

PKP Intercity i Newag zaprezentowały najnowszą lokomotywę wielosystemową Griffin, która potrafi rozwijać prędkość do 200 km/h. W ramach kontraktu o wartości prawie 388 mln zł brutto, zakład w Nowym Sączu dostarczy spółce PKP 15 takich pojazdów.
Zobacz wideo Karnowski: PKP jest dużo mniej punktualne niż kolej w Ukrainie

Podczas 15. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO w Gdańsku zaprezentowano najnowszą lokomotywę wielosystemową Griffin. Pojazdy te będą rozwijać prędkość do 200 km/h. Pierwsza lokomotywa ma pojawić się na torach w 2024 roku.

PKP Intercity zamówiło 15 lokomotyw Griffin

Docelowo lokomotywy Griffin będą posiadały homologację na sześć krajów, dzięki czemu poprowadzą składy wagonowe nie tylko po polskiej, lecz również europejskiej sieci kolejowej. Zgodnie z umową, producent będzie musiał uzyskać dopuszczenie do eksploatacji pojazdów w Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech - podaje kolejowyportal.pl.

W fabryce w Nowym Sączu powstanie łącznie 15 takich pojazdów. W październiku 2021 roku spółka PKP Intercity zawarła umowę z producentem taboru Newag na zakup 10 nowych lokomotyw elektrycznych wielosystemowych z opcją na dodatkowe pięć pojazdów. W czerwcu 2023 roku PKP Intercity skorzystało z prawa opcji i rozszerzyło zakup o pięć dodatkowych lokomotyw. Tym samym wartość zamówienia wzrosła z 258,6 mln zł do prawie 388 mln zł brutto.

Lokomotywa Griffin ma być elementem największego w historii programu inwestycyjnego "PKP Intercity - Kolej Dużych Inwestycji". - Do połowy 2025 roku wszystkie nowe lokomotywy powiększają park taborowy i wzmocnią nasze możliwości operacyjne - mówił Tomasz Gontarz, wiceprezes zarządu PKP Intercity S.A.

Ambitne plany PKP Intercity

Podczas debaty zorganizowanej przez PKP Intercity zapowiedziano, że w 2030 r. spółka przewiezie 88 mln pasażerów (dla porównania, w 2022 r. było to niecałe 59 mln). Narodowy przewoźnik zamierza uruchamiać 800 pociągów dziennie, które będą poruszać się po torach z prędkością 160-250 km/h.

Więcej o: