Premier Mateusz Morawiecki zdecydował. Będą kontrole na granicy Polska-Słowacja. Chodzi o migrantów

- Poleciłem szefowi MSWiA, aby wprowadzać kontrolę na granicy polsko-słowackiej - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

- Mamy informacje, że tak zwanym szlakiem bałkańskim - między innymi przez Słowację - są zorganizowane transporty osób, które dostają się w nielegalny sposób na teren Unii Europejskiej, ponieważ te południowe granice Wspólnoty są nieszczelne - mówił w poniedziałek Piotr Muller, rzecznik rządu.

Zobacz wideo Oficjalnie jest temu przeciw, ale PiS sprowadza migrantów

Polska wprowadza kontrole na granicy ze Słowacją, by zatrzymać nielegalne migracje

W związku z powyższym premier Mateusz Morawiecki poinformował w poniedziałek na spotkaniu wyborczym w Kraśniku, że polecił MSWiA wprowadzenie kontroli na granicy polsko-słowackiej. 

- My jej nie kontrolujemy, ale poleciłem ministrowi spraw wewnętrznych, aby tam wprowadzać kontrole tych busików, busów, samochodów, autobusów, które można podejrzewać, że tamtędy migrują nielegalni imigranci, żeby nikt nam nie zarzucał również nieszczelności tamtej granicy - dodał premier Morawiecki.

Według danych Straży Granicznej liczba migrantów nielegalnie przekraczających granicę ze Słowacją wzrosła rok do roku siedmiokrotnie. Potwierdził to w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn. Jak wyjaśniał, szlak bałkański stał się innym, ważnym kierunkiem przerzutu migrantów do krajów zachodnich, a polskie służby zwróciły uwagę na wzrost liczby takich prób na granicy ze Słowacją.

"Nie wykluczamy wariantu wzmocnienia granicy z Niemcami" - mówił też Piotr Muller. Niemcy kilka dni temu sami zapowiedzieli, że planują wprowadzić stałe kontrole na granicy z Polską. 

Więcej o: