Watykan zmienia zasady rekrutacji świeckich pracowników. Osoby zainteresowane pracą w Stolicy Apostolskiej będą mogły wkrótce aplikować na konkretne stanowiska wskazane w ogłoszeniu. Przedstawiciel watykańskiego działu kadr uzasadnił zmianę, odwołując się do praw ekonomii. Kościelni urzędnicy nie zapomnieli jednak wspomnieć o moralnym aspekcie całego przedsięwzięcia.
Na stronie watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomii poinformowano o rozpoczęciu akcji "Pracuj z nami". W jej ramach świeccy będą mogli starać się o zatrudnienie na wybranym przez siebie stanowisku. Dotąd rekrutacja osób spoza Stolicy Apostolskiej polegała na odgórnym przydzielaniu nieobsadzonych posad na podstawie CV analizowanych przez kościelnych urzędników.
Portal Vatican News przytoczył słowa prefekta Sekretariatu ds. Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej Maximino Caballero Ledo, który przekazał, czego będzie się oczekiwać od osób zamierzających pracować w Watykanie. Urzędnik stwierdził, że "aby wdrożyć reformę i wypełnić misję Stolicy Apostolskiej, potrzebni będą ludzie z odpowiednimi kompetencjami, motywacją, a przede wszystkim zmysłem etycznym".
Luis Herrera, dyrektor watykańskiego działu kadr, zwrócił uwagę na ekonomiczny wymiar reform wprowadzanych przez Stolicę Apostolską. - Często się zdarza, że z poszczególnych urzędów napływają zapytania o personel o określonych kompetencjach, na przykład językowych czy technicznych. Nie jest łatwo znaleźć takich pracowników. Dzięki nowemu sposobowi rekrutacji osiągniemy równowagę między podażą a popytem - wyjaśnił Luis Herrera.
Watykańscy urzędnicy zaznaczyli zarazem, że praca w Watykanie wiąże się nie tylko z kwestiami ekonomicznymi, ale także moralnymi, ponieważ oznacza współpracę z papieżem. Sekretariat ds. Ekonomii podkreślił, że "wszyscy, którzy pracują w Stolicy Apostolskiej, wspierają Ojca Świętego w jego posłudze pasterza Kościoła powszechnego".