Rosyjscy miliarderzy w światowej czołówce. Wojna i sankcje im nie zaszkodziły

Po dwóch latach od rozpoczęcia wojny z Ukrainą portfele rosyjskich miliarderów praktycznie nie schudły. Okazuje się też, że bogacze ze Wschodu znajdują się w czołówce rankingu najbogatszych, a Rosja zajmuje piąte miejsce na świecie pod względem liczby miliarderów i sumy majątków.
Wagit Alekperow i Władimir Putin w 2008 roku
for. premier.gov.ru

Całkowita liczba rosyjskich miliarderów wzrosła w tym roku do 120, o 15 więcej niż w roku ubiegłym i o 37 więcej niż w 2022. Ich majątek wynosi w sumie 537 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 217 miliardów dolarów w porównaniu z 2022 rokiem, kiedy Rosja najechała Ukrainę - podaje "Forbes"

Zobacz wideo Tusk wzywa Unię do nałożenia sankcji na import żywności z Białorusi i Rosji. "To jeden z powodów, dla których cierpią rolnicy"

Wojna nie zaszkodziła rosyjskim miliarderom. Szybko się odbudowali

Wysokie ceny surowców w ciągu ostatnich dwóch lat oraz wzrost gospodarczy w Rosji przestawionej na produkcję wojenną, który "tłumi" wpływ zachodnich sankcji, pomogły rosyjskim miliarderom nie tylko zachować majątki, a nawet je zwiększyć - ocenia Reuters. Za najbogatszego Rosjanina uznano właściciela koncernu naftowego Łukoil Wagita Alekperowa. Alekperow "wylądował" na 59. miejscu listy światowych miliarderów z majątkiem szacowanym na 28,6 mld dolarów. Na drugim miejscu w Rosji jest Leonid Mikhelson, szef koncernu Novatek - 27,4 mld dolarów. Dla porównania najbogatszy Polak, Michał Sołowow, znalazł się na 398. miejscu z 6,9 mld dolarów. 

Pierwsze miejsce na liście "Forbesa" nadal zajmuje Bernard Arnault - szef francuskiego koncernu LVMH, który zgromadził aktywa o wartości 233 mld dolarów. A na światowym podium znajdziemy jeszcze: prezesa SpaceX i Tesli Elona Muska - 195 mld dolarów oraz Jeffa Bezosa, założyciela Amazona - 194 mld dolarów.

Rok miliarderów. Są bogatsi niż kiedykolwiek

Obecnie na świecie jest więcej miliarderów niż kiedykolwiek wcześniej - w sumie jest ich 2781. "Są bogatsi niż kiedykolwiek. Łączna wartość ich majątków wynosi 14,2 bln dolarów, co oznacza wzrost o 2 bln dolarów w porównaniu z 2023 rokiem" - wylicza "Forbes". W 2024 r. krajem z największą liczbą miliarderów pozostają Stany Zjednoczone. Na liście znalazło się 813 osób z USA. Kolejne miejsca zajęły natomiast Chiny i Indie. W tych krajach żyje kolejno 473 i 200 miliarderów. Na czwartym miejscu znalazły się Niemcy ze 132 bogaczami i majątkiem wartym 644 mld dolarów. Rosja znalazła się na piątym miejscu krajów. 

Więcej o: