Wśród pokrzywdzonych znajdują się podmioty administracji publicznej, instytucje centralne oraz spółki z udziałem Skarbu Państwa. W wielu miejscach zostały wszczęte postępowania karne wobec nieuczciwych dostawców. Oszustwa dotyczą zarówno zakupu samego oprogramowania jak i komputerów z preinstalowanym oprogramowaniem.
Mając na uwadze bezpieczeństwo użytkowników oraz zaufanie do kanałów dystrybucyjnych
producenci zalecają zakupy oprogramowania tylko w znanych, autoryzowanych firmach, które są w stanie udowodnić, iż oferowane oprogramowanie pochodzi z autoryzowanej dystrybucji. Zdarzały się bowiem przypadki dostarczania nielegalnego oprogramowania, pochodzącego od nieautoryzowanego dystrybutora zagranicznego lub zakupionego za pośrednictwem portali aukcyjnych.
Oprogramowanie pochodzące z nieautoryzowanych źródeł, zarówno bezpośrednio pobierane z Internetu jak i udostępniane na fałszowanych nośnikach może być źródłem poważnych konsekwencji dla użytkownika. Ostatecznie bowiem to na użytkowniku programu spoczywa ciężar dowodu wykazania, że spełnił wymagania legalnego nabycia programu. Instalowanie fałszywego oprogramowania zwiększa ryzyko zainfekowania komputera programami szpiegowskimi i innymi niebezpiecznymi programami, np. wirusami.
Zamawiający, we własnym, dobrze pojętym interesie powinien żądać, by sprzedający przedstawił dokumenty bezspornie świadczące o tym, że dostarcza nowe i oryginalne oprogramowanie np. oświadczenie autoryzowanego dystrybutora lub producenta sprzętu komputerowego.