Założyciel SpaceX, PayPal, Tesla Motors oraz inspiracja dla postaci Tony'ego Starka - poznajcie Elona Muska, geniusza o socjopatycznej osobowości

Wyobraź sobie sytuację - jedziesz na zakupy samochodem, ale pod sklepem zostawiasz go lub rozbijasz. Tak właśnie do tej pory było z rakietami kosmicznymi. Jeden człowiek postanowił to zmienić. Elon Musk swój sukces zawdzięcza wybitnym zdolnościom, ale też zaburzonej osobowości.

aElon Musk majątek zbił na sprzedaży PayPala serwisowi aukcyjnemu eBay. Ale to był tylko początek - Musk założył także Tesla Motors, w której wywraca do góry nogami przemysł motoryzacyjny. No i SpaceX, w którym rewolucjonizuje podbój kosmosu.

Dlaczego SpaceX rewolucjonizuje podbój kosmosu?

Obecnie podróże w kosmos są drogie. Bardzo drogie. Głównie dlatego, że do tej pory rakiety i kapsuły, które wynosiły ładunki w kosmos, były jednorazowego użytku. To tak jakby po każdej jeździe samochodem złomować pojazd i kupować nowe auto. Urządzenia produkowane przez SpaceX wracają z orbity na wyznaczone miejsce, albo nawet na miejsce z którego zostały wystrzelone. To właśnie udało się teraz osiągnąć SpaceX - rakieta Falcon 9 poleciała z ładunkiem na orbitę, dostarczyła ładunek i wróciła na Ziemię .

 

To dlatego wyczyn SpaceX określa się jako przełomowy. Dlatego tak bardzo chwali się wizjonerstwo założyciela firmy, Elona Muska. Ale przeważnie mówi się tylko o jego wybitnych zdolnościach, omijając ciemną stronę jego osobowości. Tymczasem w  biografii Muska napisanej przez Ashlee Vance , widać ją doskonale.

Elon Musk - ambitny, wizjoner, superbohater

SpaceX został założony w 2002 roku. Pierwszych tysiąc osób w procesie rekrutacji musiało zmierzyć się osobiście z Elonem Muskiem . Wówczas jeszcze nadzorował przyjęcia wszystkich - inżynierów, techników, dozorców. Musk ukończył studia na wydziałach ekonomii i fizyki. Ale w miarę jak zatrudniał coraz lepszych inżynierów okazywało się, że nie jest już w stanie nadzorować ich pracy przez zwykłe braki wiedzy. Początkowo Musk czerpał informacje z podręczników o budowie rakiet, ale później przybrał inną taktykę - osaczał inżyniera gdzieś w fabryce SpaceX i po prostu go dokładnie przepytywał.

"Na początku sądziłem, że sprawdza moją wiedzę - mówił Kevin Brogan, jeden z pierwszych zatrudnionych przez SpaceX inżynierów - ale potem zdałem sobie sprawę, że Musk w ten sposób się uczy. Przesłuchiwał kogoś tak długo, aż posiadł 90% jego wiedzy"

- czytamy w biografii pt. "Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future". Założyciel SpaceX ma podobno fotograficzną pamięć , a osoby które go znają zgodnie twierdzą, że jest to jedna z jego najbardziej imponujących i onieśmielających cech .

- Gdy z tobą rozmawia, prawie cię hipnotyzuje. Patrzy szaleńczym wzrokiem i nagle staje się dla ciebie jasne, że oczywiście, możemy polecieć na Marsa - opowiada Dolly Singh ze SpaceX.

Elon Musk i Barack ObamaElon Musk i Barack Obama Fot. Bill Ingalls Fot. Bill Ingalls

Musk zarządza zespołem twardą ręką. Ale jego podejście działa - SpaceX sam produkuje 80-90% wszystkich komponentów - tworzy rakiety, silniki, kapsuły, ale też płyty główne, obwody, czujniki wykrywające wibracje, komputery pokładowe, panele słoneczne. Konkurencja firmy Muska polega na ok. 1200 dostawców zewnętrznych, którzy przecież także muszą mieć swoją marżę.

- Ten człowiek to geniusz - mówi Kevin Watson - Jest zaangażowany we wszystko. Rozumie wszystko. (...) Chce odpowiedzi opierających się o fundamentalne prawa fizyki. Jedną z rzeczy jakie świetnie rozumie jest fizyka rakiet - rozumie ją jak nikt na świecie. (...) To niesamowite, ile wiedzy zdołał przyswoić. Nie chciałbym nigdy konkurować z Elonem. Przechytrzy cię, wymyśli wszystko lepiej i lepiej wykona.

Elon Musk - skoncentrowany na celu, nie na ludziach

Vance stwierdza, że Musk prawdopodobnie gdzieś wpisuje się w spektrum autyzmu, że nie uwzględnia emocji innych ludzi i nie dba o ich samopoczucie. W biografii podsumowuje, że relacje Muska z ludźmi można określić jako sadomasochistyczne - pracownicy potępiają szaleńcze godziny pracy, styl zarządzania i wygórowane oczekiwania.

"Najgorszą cechą Elona jest całkowity brak lojalności - opowiadał Vance były pracownik SpaceX - Wielu z nas pracowało dla niego bez wytchnienia przez wiele lat, a ostatecznie zostało zwolnionych jak śmieci. Może było to zimne wyrachowanie, które miało przestraszyć pozostałych. A może po prostu Musk nie potrafi odczuwać więzi z ludźmi. Ludzie, którzy pracowali dla niego traktowani byli jak amunicja: wykorzystywani do konkretnych celów tak długo aż tracili siły. A w końcu zwalniani".

Pewnego dnia jeden z pracowników firmy nie pojawił się na spotkaniu. Miał ważny powód - jego żona właśnie rodziła. Musk w mailu napisał potem:

"To żadne wytłumaczenie. Jestem ogromnie rozczarowany. Powinieneś zdefiniować swoje priorytety. Zmieniamy świat, zmieniamy historię. Albo się zaangażujesz, albo nie".

Elon Musk - genialny socjopata?

fot. JD Lasica

Człowiek dzięki któremu zdekodowany został ludzki genom , Craig Venter, uważa, że Musk jest jedną z niewielu osób, które zasłużyły się dla świata bardziej od niego . Sam Musk porównywany jest do Steve'a Jobsa i... Tony'ego Starka. Co jest dość zabawne, bo to właśnie Musk stał się inspiracją dla postaci głównego bohatera serii filmów "Iron Man", Tony'ego Starka, zarówno dla reżysera jak i odtwórcy tej roli, Roberta Downey Jr.

Z biografii Muska wyłania się obraz osoby, która tak bardzo zaprzątnięta jest marzeniem o podróży na Marsa i czystej energii, że poświęci wszystko, żeby tylko osiągnąć cel. Wszystko - z rodziną włącznie. Ale być może takie cechy, zahaczające już o socjopatię, są niezbędne, żeby zmieniać świat.

Więcej o: