Polska firma stworzyła najlepszy system zapobiegający katastrofom w kopalniach

Robert Kędzierski
Firma deepsense.io, specjalizująca się w Big Data i uczeniu maszynowym, stworzyła najciekawszy system do przewidywania niebezpiecznych zdarzeń sejsmicznych  w kopalniach węgla. Analiza danych może ratować życie.

Polska firma deepsense.io, mająca siedzibę w USA, zwyciężyła w międzynarodowym konkursie analitycznym AAIA'16 Data Mining Challenge. Jej system służący do wykrywania zagrożeń sejsmicznych w kopalniach węgla okazał się najlepszym możliwym zastosowaniem Big Data i uczenia maszynowego. 

Przeczytaj też: Wszystko, co powinieneś widzieć o Big Data

W kopalniach działają oczywiście systemy monitoringu, które ostrzegają górników w razie zagrożenia. System Polaków ma jednak dać więcej czasu na reakcję. Pozwala przewidywać wzmożoną aktywność sejsmiczną opierając się na podstawie 
pomiarów energii wstrząsów wykrywanych na ścianach kopalni.    

Projekt polskiej firmy jest dowodem na to, że Big Data, czyli analiza olbrzymiej ilości danych w celu znalezienia różnego rodzaju trendów, powtarzalności, może mieć zastosowanie nie tylko w branży informatycznej. 

Ostatnimi laty uczenie maszynowe intensywnie się rozwija, a co za tym idzie, coraz trudniejsze problemy są w naszym zasięgu. 
Ważne jest, aby ta wiedza i umiejętności znalazły zastosowanie również poza światem IT.

- twierdzi Robert Bogucki, Chief Science Officer w deepsense.io 

W deepsense.io pracują inżynierowie i analitycy związani wcześniej z gigantami takimi jak Google, Facebook i Microsoft. Sukces Polaków na rynku zdominowanym przez amerykańskie firmy należy więc uznać za szczególnie istotny.