Korzystasz z serwisu OLX? Uważaj na ten przekręt. Możesz mieć poważne kłopoty

Użytkownicy serwisu OLX zgłaszają ostatnio bardzo dziwne zachowanie niektórych kupujących. To bardzo niebezpieczny przekręt.

OLX, portal ogłoszeniowy należący do tego samego właściciela, co Allegro czy Ceneo, służy przede wszystkim do wyszukiwania ofert lokalnych. Część użytkowników traktuje go jednak jako alternatywę dla portalu aukcyjnego i zamawia towar z wysyłką, zamiast, jak zachęca samo OLX, odbierać go osobiście.

olx.plolx.pl Fot. olx.pl

Przeczytaj też:Najgłupszy nigeryjski przekręt, o jakim słyszeliśmy

Niestety, wiąże się to z ryzykiem, o którym informuje część użytkowników. Niektórzy, jak donosi Bankier.pl, są proszeni przez kupujących o przelanie symbolicznej złotówki jako potwierdzenie danych sprzedawcy. Sprzedający otrzymuje numer konta i tytuł wpłaty. I w tym momencie może paść ofiarą bardzo przemyślanego przekrętu.

Co się stanie, jeśli ofiara wpłaci wspomnianą złotówkę? Wówczas aktywuje konto w serwisie Allegro założone przez oszustwa. Serwis ten wymaga autoryzacji konta użytkownika właśnie poprzez dokonanie przelewu na niewielką kwotę.

Jeśli wpadniemy w zastawioną pułapkę, to oszust będzie posiadał w swoich rękach konto powiązane z naszymi danymi osobowymi oraz rachunkiem bankowym. Konto to może posłużyć mu do oszustw i wyłudzeń, a ich ofiary będą żyć w przekonaniu, że ich autorami jesteśmy... my.

To z kolei może wiązać się z dużymi nieprzyjemnościami: wizytą policji w naszym domu lub wezwaniem na przesłuchanie w charakterze świadka, a nawet podejrzanego.

Przestępcy nauczyli się już, że tego typu przekręty są nieprzydatne przy zakładaniu fałszywych kont w bankach - te wymagają, by pieniądze trafiały z konta osoby o tym samym nazwisku i adresie, co zakładane konto. Jednak w przypadku takich serwisów jak OLX czy Allegro, to oszustwo wciąz sprawdza się doskonale.

Więcej o:
Komentarze (42)
Korzystasz z serwisu OLX? Uważaj na ten przekręt. Możesz mieć poważne kłopoty
Zaloguj się
 • tatankaiyotake

  Oceniono 42 razy 38

  W normalnym kraju byłby to problem Allegro, które po pierwszych paru milionach wypłaconych odszkodowań szybciutko by zrezygnowało z tej metody "autoryzacji" konta.

 • nadia78

  Oceniono 22 razy 18

  Polska do dziwny kraj...........

 • krowa221

  Oceniono 18 razy 8

  a ja twierdze ze ten caly OLX to portal dla zlodziei i jeszcze ich chroni zopstalam oszukana na telefonie stracilam 500 zl a jak chcialam dodac post ostrzegajacy innych uzytkownikow OLX to post nie zostal opublikowany

 • iremus

  Oceniono 4 razy 4

  Czegoś tu nie kumam. A jak z fałszywego (cudzego) konta oszust podejmie forsę skoro nie zna naszego loginu i hasła dostępowego ? No chyba, że kretyn oprócz przelewu złotówki przekaże oszustowi login i hasło.

 • hrac

  Oceniono 3 razy 3

  Uważać na tych, którzy nie podają numeru telefonu ( na OLX ) !!! Proszą też o przesłanie pieniędzy na koszty przesyłki...

 • dublet

  Oceniono 2 razy 2

  Jakim trzeba być ćwokiem, żeby jako osoba sprzedająca płacić potencjalnemu kupującemu nawet 1 zł??? To tak, jakbym kupował piwo w sklepie i zażądał od ekspedientki 1 zł.

 • goldmann01

  Oceniono 2 razy 2

  eBay, między narodowy serwis aukcyjny, 100 razy większy od allegro itp. i nie wprowadza takich bezsensownych zabezpieczeń. Numer telefonu, adres i karta debetowa wystarczy aby w pełni móc korzystać z eBay-u.

 • Weronika Rak

  Oceniono 2 razy 2

  W polandii oczywiście problem spadnie na poszkodowanego co się okazał nie wystarczająco sprytny i jakoś nie znał wszytskich sztuczek oszustów w Państwie przez duże P, Allegro czy tak Olx zapłacili by odszkodowanie raz drugi trzeci i sami by tą sprawę uregulowali

 • mark_ord

  Oceniono 1 raz 1

  Nie używam Allegro i tego typu serwisów Wolę dać zarobić innym a nie być wystawionym przez polskich złodziei.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX