Szukasz pracy? W Rosji tworzą narodowy system operacyjny odporny na szpiegowanie CIA i oferują całkiem niezłe warunki

Łukasz Józefowicz
W Rosji chcą stworzyć mobilny system operacyjny, który zastąpi Androida i iOS. Jest sporo ofert pracy, ale trzeba przenieść się do Innopolis. Tak, to prawdziwe miasto.

Rosja stawia na niezależność od krajów zachodnich i zamiast współpracy woli izolację. Globalne rozwiązania zastępuje własnymi m.in. wprowadzając narodowy system kart płatniczych, czy rezygnując z procesorów Intela i AMD i stawiając na Baikal Electronics. Kolejnym projektem jest mobilny system operacyjny, który ma zastąpić Androida i iOS. Rosyjski minister komunikacji Nikolai Nikiforow zapowiedział, że do 2025 roku udział zachodnich OS na rosyjskim rynku spadnie poniżej 50%. 

Na którego konia stawiasz? 

Rosja oczywiście nie będzie próbowała stworzyć całego systemu od podstaw i zamiast tego oprze swój projekt na fińskim Sailfish OS. Stworzyli go byli pracownicy Nokii, którzy opuścili firmę tuż po rozpoczęciu współpracy z Microsoftem. Chcieli przypomnieć znane z Nokii N9 i lubiane linuxowe MeeGo (ktoś pamięta jeszcze ten system?). Menu Sailfish OS wygląda na zapożyczone z Androida, kafle poszczególnych aplikacji przypominają te z Windows Phone, a menu powiadomień żywcem wyjęto BlackBerry OS. 

Sailfish OS to jednak tylko podstawa, która będzie dalej rozwijana przez rosyjski zespół, który jeszcze nie został skompletowany. 

Praca szuka człowieka

Minister komunikacji Nikolai Nikiforow zamieścił na swoim Twitterze link do strony rekrutacyjnej:

Firma, która tworzy nowy system nazywa się Open Mobile Platform i według podlinkowanej strony jej misją jest:

Stworzenie niezależnej, otwartej platformy mobilnej, która spełni wymagania dużych firm i organizacji szukających bezpiecznych rozwiązań mobilnych. Zapewnienie bezpieczeństwa i prywatności wszystkim konsumentom podczas używania urządzeń przenośnych. Najbliższe cele to: stworzenie jądra systemu i budowa ekosystemu odpowiadającego potrzebom rosyjskiego rynku. W przyszłości także promocja na rynkach zagranicznych. 

Według doniesień jednym z głównych powodów tworzenia nowego systemu jest obrona przed szpiegowaniem CIA. 

Jeśli szukasz pracy możesz rozważyć propozycję rosyjskiego rządu - szukają twórców SDK, UI developerów, specjalisty ds. bezpieczeństwa i nawet testera. Płacą od 110 tysięcy rubli (6500 zł) do 150 tysięcy rubli (9000 zł), a w pakiecie pracownicy dostają mieszkanie za grosze (czynsz od 300 do 600 zł). Są jednak dwa warunki, które musi spełnić każdy pracownik: trzeba mieć 3-6 lat doświadczenia i chętnie przenieść się do Innopolis - rosyjskiego miasta innowacji. 

Krzemowa Nowa Huta

Powstało ono w 2012 roku jako park technologiczny, ale już w 2014 nadano mu prawa miejskie. Miejscowość leży nad Wołgą w wysoce uprzemysłowionej Republice Tatarstanu, jakieś 800 km na wschód od Moskwy. W założeniu Innopolis ma być stolicą startupów i firm technologicznych w tej części świata, dlatego na wolnym kawałku ziemi rozpoczęto budowę całego miasta - od zakładów pracy po mieszkania pracownicze, przedszkola i szpital. TAK wyglądało miasto w trakcie budowy, a TAK w 2015 roku. 

 
Komentarze (55)
Szukasz pracy? W Rosji tworzą narodowy system operacyjny odporny na szpiegowanie CIA i oferują całkiem niezłe warunki
Zaloguj się
 • kociogon

  Oceniono 8 razy 4

  Przecież wiadomo, o co chodzi. NSA może zmusić firmy amerykańskie do współpracy przy szpiegowaniu użytkowników. Rosja chce mieć takie same możliwości przynajmniej na urządzeniach działających na ich terenie.

 • student_zebrak

  Oceniono 8 razy 4

  dla zainteresowanych, co robili Niemcy z robotnikami przymusowymi, ktorzy budowali samoloty, rakiety, podziemne tunele itd?
  Co robil Stalin z tymi, ktorzy za duzo widzieli (wrocili z frontu zachodniego) lub wiedzieli (naukowcy)?
  Praca dla KGB nie przewiduje wczesniejszej emerytury, jeno dyskretny pogrzeb.

 • przechrztaimason

  Oceniono 4 razy 2

  Trzecie podejście. Ogłaszali to już w 2007 i 2011.

 • stachuzdachu

  Oceniono 2 razy 2

  A kiedy wreszcie ten swój internet wybudują ?

 • login-xyz

  Oceniono 1 raz 1

  A moze by tak Putinek kazdemu wiesniakowi drewniany domek z kiblem zafundowal? Tak w ramach uznania, ze go wspieraja. Ostatnio ogladalem na TTV taki rosyjski program "Damy i Wiesniaczki". Jest taka wymiana, no i ta "dama" z Moskwy jedzie na wies i sprawdza sie w tamtejszych warunkach. W ostatnim odcinku byla zdziwiona, ze ta "wiesniaczka" nie miala kibla w domu i zaproponowala, aby sobie kupili taki drewniany domek z serduszkiem w drzwiach. A ja sie pytam, jak oni takiego srajdomku nie mieli, to gdzie srali? He?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX