Hakerzy przejęli twoje konta, dane osobowe i hasła? Ta strona pozwala sprawdzić czy padłeś ofiarą cyberataku

Robert Kędzierski
Wiele osób może nie mieć pojęcia, że ich dane są w posiadaniu hakerów. Istnieją proste narzędzia, które pozwalają to zweryfikować.

Często informujemy o atakach przeprowadzanych przez hakerów. Ich celem są zazwyczaj nasze dane - in bardziej spersonalizowane tym (dla nich) lepiej.

Okazuje się, że wielu użytkowników internetu może nie mieć pojęcia, że informacje takie jak adres e-mail, hasło, data urodzenia, domowy adres, zostały przejęte. Jeśli nie zmieniamy haseł i używamy tych samych do kilku serwisów może okazać się, że nie hakerzy mają całkowitą kontrolę nad naszym kontem. Mogą się do niego logować i np. rozsyłać spam, szpiegować by przejąć jeszcze bardziej wrażliwe dane - skany dowodu osobistego, zdjęcie karty kredytowej, hasła do innych serwisów etc.

Przeczytaj też: Polskie instytucje nie wiedzą jak bronić się przed hakerami? 

Sprawdź, czy twoje dane zostały przejęte

Jak informuje Zaufana Trzecia Strona istnieją specjalne serwisy, które pozwalają sprawdzić, jakie dane na nasz temat zostały przejęte. Wystarczy, że wpiszemy adres e-mail. 

Przejęte konto?Przejęte konto? Fot. https://haveibeenpwned.com/

Postanowiłem sprawdzić, czy w bazach tych serwisów znajduje się któryś z moich  prywatnych adresów e-mail. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że moje dane zostały przejęte przez hakerów. I to wielokrotnie. 

Strona Haveibeenpwned.com ujawniła dwa wycieki danych. Źródłem pierwszego był Adobe. W 2013 roku wykradziono dane 153 milionów użytkowników jej usług. W tym ataku hakerzy przejęli mój: adres mailowy, hasło, podpowiedź do hasła oraz nazwę użytkownika. 

W przypadku drugiego z przecieków sytuacja wygląda groźniej. Chodzi o kradzież danych z serwisu płatniczego Money Bookers. W 2009 pozyskano bowiem znacznie bardziej szczegółowe informacje na mój temat: imię i nazwisko, datę urodzenia, adres domowy, adres IP oraz numer telefonu. 

Drugi z serwisów, który pozwala sprawdzić czy nasze  dane zostały przejęte to leakedsource.com. Weryfikuje on również informacje na temat aktualnych ataków m.in. ostatniego wycieku danych z serwisów LinkedIn oraz Tumblr. Tutaj również udało mi się potwierdzić pozyskanie danych na mój temat.

Co robić?

Przejęcie naszych danych jest szczególnie groźne, jeśli używamy tego samego hasła w wielu serwisach lub nie zmieniamy go od lat. By zwiększyć bezpieczeństwo warto więc je zmieniać i włączyć dwustopniową weryfikację. Szczególnie, jeśli nasz e-mail znalazł się w bazie wykradzionych adresów. 

Więcej o:
Komentarze (27)
Hakerzy przejęli twoje konta, dane osobowe i hasła? Ta strona pozwala sprawdzić czy padłeś ofiarą cyberataku
Zaloguj się
 • re_x

  Oceniono 10 razy 6

  o naiwności ludzka!"sprawdzajcie" na stronach , czy nie zostaliście zhakowani , to zapewne niedługo będziecie!rozgłaszacie IP , podajecie adres e-mail..sprawdza ten co się boi , czyli ma coś cennego :).Najmniejszym wymiarem kary będzie stosik spamu na podany adres ..

 • ceramiczne_plecki

  Oceniono 13 razy 5

  Wszystko przejęli. Nawet układ klawiatury, co widać na zdjęciu :)
  Teraz jest typu QWERTZ hehehehe :)

  Podawanie swojego prywatnego adresu mailowego na jakiejś "sprawdzającej stronie" uważam za debilny.
  No ale jak pan redahtor chce podawać, to jego sprawa. No chyba, że to był cytat kogoś z "Zaufanej Trzeciej Strony".

 • mecenas_misiura

  Oceniono 4 razy 2

  UWAGA! OKAZJA! Za darmo sprawdzam, czy Twoja karta kredytowa nie została zhakowana. Wystarczy podac jej numer, datę ważności oraz numer cvv. Dla pierwszych stu osob atrkacyjne nagrody i rozlosowane zostanie 20 ipadów bez folii i 10 wycieczek do Supraśla.

 • ksobier

  Oceniono 2 razy 2

  Oh No!! Okazało się, że jedyne moje konto/adres mailowy jakie jest 'pwned' to konto na gazeta.pl. Hmm.

 • the_old_man_and_the_sea

  Oceniono 1 raz 1

  Super pomysł w przypadku leakedsource.com, takie podawanie swoich danych nie wiadomo komu (do wyboru: e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko itd.)

  leakedsource.com
  Registry Registrant ID: Not Available From Registry
  Registrant Name: Registration Private
  Registrant Organization: Domains By Proxy, LLC

 • smileykkk

  0

  nie widac komentarza. skasowali najwyrazniej za duzo detali bylo kto to robi te przekrety na necie i jak. dla zainteresowanych najczesciej indie i ich migranci w europie. paki w uk. jak slyszycie taki akcent to zwyczjnie wylaczcie komputer. mozna znalezc na youtubie duzo przykladow jak dzialaja. kolejny powod zeby ich nie wpuszczac. koncentruja sie najczesciej na starszych osobach. bo latwiej ich oszukac. cale szczescie jeszcze nie ma ich duzo znajacych nasz jezyk. wiec najczescie bedzie to tech support albo z microsftu beda albo ochrona przeciwko wirusom zwrot kasy za cos itp. chca sie dostac do konta bankowego i karty kredytowej. edytuja strony www w trakcie rozmowy i wydaje sie ze przelali na konto kase ale to tylko kodi poodswiezeniu nie ma nic. zawsze chca remote control na wasz komputer. jak wyskakuje pop up i nie mozna go wylaczyc trzeba wcisnac CTRL ALT DEL task manager i tam macie zamknac mozliwosc zamkniecia browsera. nigdy nie dzwoncie na te numery. po restarcie trzeba go szybko przymknac zanim sie ponownie uruchomi i powinno byc ok.

 • wg70

  Oceniono 2 razy 0

  Tak, sprawdzę nowy adres: bvoiaebvpuaevbpaiuebvpiuebvpeiuvbpsivbapib@coś tam pl, i od tego momentu będę dostawać na skrzynkę spam. To tak jakby dać złodziejowi do sprawdzenia czy pierścionek jest ze złota czy też banknot nie jest fałszywy :-)

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 2 razy 0

  Pyszna rada wujku dobra rada, ja bym od siebie jeszcze dodał root do routera, warto sprawdzić czy naszego hasła nie ma w bazie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX