Hakerzy przejęli twoje konta, dane osobowe i hasła? Ta strona pozwala sprawdzić czy padłeś ofiarą cyberataku
Często informujemy o atakach przeprowadzanych przez hakerów. Ich celem są zazwyczaj nasze dane - in bardziej spersonalizowane tym (dla nich) lepiej.
Okazuje się, że wielu użytkowników internetu może nie mieć pojęcia, że informacje takie jak adres e-mail, hasło, data urodzenia, domowy adres, zostały przejęte. Jeśli nie zmieniamy haseł i używamy tych samych do kilku serwisów może okazać się, że nie hakerzy mają całkowitą kontrolę nad naszym kontem. Mogą się do niego logować i np. rozsyłać spam, szpiegować by przejąć jeszcze bardziej wrażliwe dane - skany dowodu osobistego, zdjęcie karty kredytowej, hasła do innych serwisów etc.
Przeczytaj też: Polskie instytucje nie wiedzą jak bronić się przed hakerami?
Sprawdź, czy twoje dane zostały przejęte
Jak informuje Zaufana Trzecia Strona istnieją specjalne serwisy, które pozwalają sprawdzić, jakie dane na nasz temat zostały przejęte. Wystarczy, że wpiszemy adres e-mail.
Przejęte konto? Fot. https://haveibeenpwned.com/
Postanowiłem sprawdzić, czy w bazach tych serwisów znajduje się któryś z moich prywatnych adresów e-mail. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że moje dane zostały przejęte przez hakerów. I to wielokrotnie.
Strona Haveibeenpwned.com ujawniła dwa wycieki danych. Źródłem pierwszego był Adobe. W 2013 roku wykradziono dane 153 milionów użytkowników jej usług. W tym ataku hakerzy przejęli mój: adres mailowy, hasło, podpowiedź do hasła oraz nazwę użytkownika.
W przypadku drugiego z przecieków sytuacja wygląda groźniej. Chodzi o kradzież danych z serwisu płatniczego Money Bookers. W 2009 pozyskano bowiem znacznie bardziej szczegółowe informacje na mój temat: imię i nazwisko, datę urodzenia, adres domowy, adres IP oraz numer telefonu.
Drugi z serwisów, który pozwala sprawdzić czy nasze dane zostały przejęte to leakedsource.com. Weryfikuje on również informacje na temat aktualnych ataków m.in. ostatniego wycieku danych z serwisów LinkedIn oraz Tumblr. Tutaj również udało mi się potwierdzić pozyskanie danych na mój temat.
Co robić?
Przejęcie naszych danych jest szczególnie groźne, jeśli używamy tego samego hasła w wielu serwisach lub nie zmieniamy go od lat. By zwiększyć bezpieczeństwo warto więc je zmieniać i włączyć dwustopniową weryfikację. Szczególnie, jeśli nasz e-mail znalazł się w bazie wykradzionych adresów.
-
Rządowy pełnomocnik ds. szczepień: Pfizer zmienił zasady gry. Mamy odpowiedź koncernu
-
Europa przedłuża restrykcje: wydłużone lockdowny, godzina policyjna, zawieszone nabożeństwa
-
Minister Finansów z apelem do Polaków. "Wyciągajmy oszczędności i używajmy na konsumpcję i inwestycje"
-
Biden usunął z Gabinetu Owalnego słynny "czerwony przycisk". Trump używał go do zamawiania Coca-Coli
-
Parlament Europejski nie chce cyfrowych niewolników. "Nie" dla bycia online przez cały czas
- Globalny zakaz broni jądrowej wszedł w życie. Ale nie podpisały go ani USA, ani Rosja
- Mi Watch Lite to najtańszy inteligentny zegarek od Xiaomi. Czy warto rozważyć jego zakup?
- Branża gastronomiczna się buntuje. "Nawet 20 tys. lokali wznowiło działalność"
- Rząd otworzy galerie handlowe? Wiceminister zdrowia: Myślę, że od lutego poluzowania wystąpią
- Pozytywne wieści dla kierowców. Ceny paliw może spadną. Jest sporo taniej niż w styczniu ubiegłego roku