Walczyli z Google 6 lat. Sąd wydał wyrok

Robert Kędzierski
Po sześciu latach zakończył się ważny etap sporu sądowego pomiędzy Oracle, a Google. Gigant internetu został oskarżony o to, że używa w Androidzie elementów Javy bez odpowiednich opłat licencyjnych.

Google wygrał najważniejszy akt trwającego sześć lat sporu patentowego z Oracle. Spółka, która wraz z przejęciem Sun Microsystem uzyskała prawa do Javy, zarzuciła niedozwolone użycie komponentu w Androidzie.

Przeczytaj też: Dlaczego demonizujemy smartfony?

Twórca systemu starał się udowodnić, że elementy Javy działają właśnie na zasadzie dozwolonego użytku, a to wykluczałoby jakiekolwiek roszczenia. I właśnie do takiego stanowiska przychylił się w czwartek amerykański sąd.

Oracle nie składa broni

Gra, w której chodzi o 9 miliardów odszkodowania i równie wielkie pieniądze, które miałyby być wypłacane za udostępnienie licencji, nie skończyła się. Oracle zapowiedział już apelację. Nie jest jednak pewne, czy do niej dojdzie - batalia prawna potrwa potrwa zapewne długie lata. Google uznaje wyrok sądu za "zwycięstwo ekosystemu Androida".

Dla użytkowników decyzja sądu oznacza stabilność - aplikacje na urządzenia z Androidem będą mogły być tworzone tak, jak do tej pory. 

Więcej o: