Oracle podlicza przychody Google z Androida: 42 miliardy dolarów

Podczas trwającego procesu sądowego Oracle wytoczył ciężkie działa przeciwko Google. Firma wyliczyła przychody i zyski giganta internetu osiągane z Androida. Są ogromne.

Trwa sądowa batalia pomiędzy Oracle i Google. Przypomnijmy - gigant branży technologicznej oskarżony jest o to, że wykorzystał, bez odpowiedniej zgody 37 elementów interfejsu (API) oprogramowania Java w systemie Android.

To proces o gigantyczne pieniądze. Jeśli Google będzie musiał zapłacić...

Firma, chcąc uświadomić sądowi skalę dochodu osiąganego przez Google, podała konkretne wyliczenia: przychód, osiągnięty z aktywacji 3 miliardów urządzeń z Androidem to 42 miliardów dolarów, zysk wyniósł 21 miliardów. 

Eksperci Oracle podkreślają, że każdego dnia na świecie aktywowanych jest 200 tys. urządzeń z Androidem. Na podstawie powyższych danych wyliczają straty poniesione przez Oracle na 9,3 miliarda dolarów. Swoimi wyliczeniami chcą wywrzeć presję na sądzie i uświadomić fakt, że Android jest dla Google kurą znoszącą złote jajka.

Spór pomiędzy gigantami nie należy do łatwych. To już drugi proces w tej sprawie - w poprzednim uznano, że Google naruszył prawa autorskie Oracle, sąd nie był jednak w stanie wyjaśnić, czy doszło do naruszenia zasad tzw. dozwolonego użytku.  W sprawę nie chciał angażować się Sąd Najwyższy, przez co zarządzono ponowny proces. 

Adwokaci Google podtrzymują, że Java jest "oprogramowaniem wolnym i każdy może korzystać z niego bezpłatnie". Według Oracle użycie Javy do tworzenia elementów Androida wymaga zgody i licencji.