Jeśli otrzymasz tego e-maila, to może on zablokować twój komputer. Trwale i nieodwracalnie

Eksperci od spraw bezpieczeństwa ostrzegają: liczba wiadomości e-mail, które mogą trwale zablokować komputer rośnie w sposób lawinowy.

Cyberprzestępcy dostrzegli gigantyczny "potencjał" tkwiący w specyficznym rodzaju działalności. Z badań opublikowanych przez PhishMe, firmę specjalizującą się w cyberbezpieczeństwie, wynika, że lawinowo wrasta wykorzystanie ransomware.

Przeczytaj też: Jak uniknać najgroźniejszego rodzaju wirusa?

Jeszcze w lutym to złośliwe oprogramowanie, które potrafi nieodwracalnie zaszyfrować (zablokować) komputer , znajdowało się w ok. 15 procentach e-maili z phishingiem, w marcu było to już 51 procent, a dziś... 93!

Phishing i ransomware - groźna para

Fałszywa strona BZWBKFałszywa strona BZWBK Fot. za Niebezpiecznik.pl

Połączenie tych dwóch technik stosowanych przez przestępców jest naprawdę groźne. Dlaczego? Phishing to podszywanie się pod autentyczny serwis w celu wyłudzenia danych logowania. Phishingiem jest więc fałszywy komunikat o zablokowaniu konta w banku, czy informacja o nadejściu paczki (np. za pośrednictwem Poczty Polskiej)

Jeśli nabierzemy się na to oszustwo, to trafimy na stronę stworzoną przez przestępców. Myśląc, że logujemy się do banku, tak naprawdę przekażemy im swoje dane.

Do tej pory phishing był wykorzystywany do kradzieży danych osobowych, pieniędzy (tu możecie zobaczyć, jak wirus PODMIENIA w czasie rzeczywistym numer konta) oraz danych z kart płatniczych.

CryptolockerCryptolocker fot. Realfintogive/Wikimedia Commons

Przestępcy nauczyli się jednak, że zdecydowanie łatwiej zarabia się na ransomware. To groźny rodzaj ataku, który polega na fizycznym szyfrowaniu dysku. Jeśli jest dobrze przeprowadzony, użytkownik nie może dostać się do swoich plików. By odzyskać dostęp do danych, musi wpłacić okup wynoszący nawet kilkaset złotych. Płacąc nie mamy jednak pewności, że dane odzyskamy. Przestępcy obiecują bowiem, że dostarczą klucz deszyfrujący, ale wcale nie muszą dotrzymywać słowa. 

Przeczytaj też: Broń się! Najlepsze antywirusy na Androida.

Phishing w połączeniu z ransomware może doprowadzić do nieodwracalnego zablokowania komputera - dane zostaną w zasadzie utracone. Ich odzyskanie może być albo bardzo kosztowne (w grę wchodzą nawet dziesiątki tysięcy złotych), albo niemożliwe. Przestępcy wykorzystują to groźne połączenie coraz śmielej, dlatego warto podchodzić z dużą ostrożnością do e-maili, które otrzymujemy. Szczególnie wtedy, gdy nie znamy ich nadawcy.

Źródło: csoonline.com

Więcej o: