Ta proteza będzie wyglądała kosmicznie. W przyszłości ma być jednak jeszcze lepiej

Łukasz Józefowicz
W XXI wieku protezy nie muszą być nudne. Firma Open Bionics wzoruje nowy model na sztucznej ręce głównego bohatera cyberpunkowej gry Deus Ex.

Studio Eidos-Montreal to twórcy nadchodzącej futurystycznej gry Deus Ex: Rozłam Ludzkości. Wraz z Open Bionics, brytyjskim startupem produkującym tanie protezy zaprojektowali nowe, sztuczne ręce na miarę XXI wieku.  

Przyszłość jest teraz... prawie

Główny bohater ostatnich gier z serii Deus Ex, Adam Jensen, ma cybernetyczną rękę, co w tamtym świecie nie jest niczym niezwykłym. Dla pracowników Open Bionics stała się ona inspiracją do stworzenia nowych modeli protez. O tej firmie było już wcześniej głośno przy okazji sztucznych kończyn dla dzieci wzorowanych m.in. na rękawicy Iron Mana: 

Protezy dla dzieci Open BionicsProtezy dla dzieci Open Bionics Fot. Open Bionics

Z kolei pod koniec 2017 roku do sprzedaży trafią dwie nowe cyberpunkowe protezy: widoczna na górze strony kopia ręki Adama Jensena oraz prawdziwa wersja popularnej w świecie Deus Ex "taniej, sztucznej ręki":

Proteza wzorowana na fikcyjnych protezach ze świata Deus ExProteza wzorowana na fikcyjnych protezach ze świata Deus Ex Fot. Square Enix

Open Bionics przy produkcji protez wykorzystuje skanowanie i druk 3D, dzięki czemu cena końcowa nie jest wygórowana. Gotowe pliki z modelami zostaną udostępnione w internecie za darmo, choć wiadomo, że w przypadku takich protez od wyglądu ważniejsze są podzespoły sterujące ruchem. 

Satysfakcji z nowego projektu nie kryje Joel Gibbard, CEO Open Bionics: 

Praca z twórcami Deus Ex by na nowo wymyślić przyszłość protez była fantastycznym przeżyciem. Tym bardziej, że mogliśmy zobaczyć ile radości dają ludziom nasze nowe dzieła. Ta współpraca pokazuje jak obiecująca jest przyszłość protetyki. 

W XXI wieku protezy nie muszą być nudne. Open Bionics wzoruje nowy model na protezie głównego bohatera cyberpunkowej gry Deus Ex.W XXI wieku protezy nie muszą być nudne. Open Bionics wzoruje nowy model na protezie głównego bohatera cyberpunkowej gry Deus Ex. Fot. Square Enix

Przyszłość

Entuzjazm CEO Open Bionics może być zaraźliwy. Twórcy gry Deus Ex: Rozłam Ludzkości nie kryją ekscytacji technologią i jej estetyczną stroną. W krótkim wideo prezentują swoją wizję przyszłości protetyki. Choć na razie nie jest ona osiągalna, są zdania, że już niedługo stanie się faktem.