Elon Musk: pierwsze misje na Marsa bardzo niebezpieczne. Ludzie będą ginąć

W wywiadzie dla Washington Post założyciel SpaceX nie ukrywa, że kolonizacja Czerwonej Planety, szczególnie w początkowej fazie, wiąże się z niebywale wysokim ryzykiem. Uczestniczący w niej ludzie powinni być świadomi zagrożeń, włącznie z gotowością do poświęcenia swojego życia.

Cały świat naukowy zastygł w oczekiwaniu na koniec września, kiedy w trakcie międzynarodowej konferencji astronautyki Elon Musk obiecał zdradzić więcej szczegółów na temat ambitnego planu załogowych misji na Marsa.

Tymczasem środowisko skupione wokół SpaceX już kipi od spekulacji dotyczących kolonizacji Czerwonej Planety. W centrum uwagi znajduje się Mars Colonial Transporter, system transportu składający się z ogromnej rakiety nośnej oraz statku załogowego zdolnego pomieścić nawet 100 osób. Pierwsze bezzałogowe loty testowe MCT zdaniem założyciela SpaceX powinny odbyć się już w 2022 roku, zaś dwa lata później na pokład statku wejdą pierwsi ludzie. Trzeba przyznać, że brzmi to bardzo optymistycznie.

Statek SpaceX DragonStatek SpaceX Dragon fot. Flickr/SpaceX

Dla równowagi Musk mówi otwarcie o ryzyku związanym z początkową fazą kolonizacji Marsa. W odróżnieniu od finansowanej z publicznych pieniędzy agencji NASA, która minimalizuje ewentualne ryzyko strat w ludziach, założyciel SpaceX liczy na pełne poświęcenie przecierających szlaki odkrywców, włącznie z gotowością do oddania swojego życia dla dobra misji.

To będzie bardzo niebezpieczne. Przypuszczalnie zginą ludzie, ale podobnie jak podczas pionierskich wypraw w poszukiwaniu nowych lądów na naszej planecie, muszą to ryzyko zaakceptować - tłumaczy w wywiadzie dla Washington Post Elon Musk. Jak sądzicie, łatwo znajdzie takich śmiałków?

Więcej o:
Komentarze (36)
Elon Musk: pierwsze misje na Marsa bardzo niebezpieczne. Ludzie będą ginąć
Zaloguj się
 • peppers01

  Oceniono 6 razy 4

  Ludzie się znajdą. Pieniądze i chęć zdobycia sławy robią swoje.
  Poza tym Pan Musk nie powiedział niczego wielce odkrywczego. Tak dalekie wyprawy zawsze (chociażby przy najlepszym z możliwych przygotowaniu) niosą za sobą istotne ryzyko awarii czy też całkowitej porażki.
  Przecież nawet teraz dochodzi do spektakularnych awarii i katastrof w lotnictwie. A przecież samoloty oraz cały system ich kontroli są uważane za bardzo bezpieczne i sprawdzone przez lata praktyki.
  Przecież nawet teraz dochodzi do awarii i katastrof podczas tak załogowych i bezzałogowych misji kosmicznych (w tym do spektakularnych eksplozji podczas startu). A przecież w kosmos latamy nie od wczoraj i lot orbitalny jest uważamy jak coś w zasadzie zupełnie normalnego.
  Pan Musk mówiąc te słowa absolutnie nie miał na myśli tego, że planowany przez niego plan kolonizacji Marsa jest niedopracowany czy też niedoskonały. Wręcz przeciwnie. Pan Musk jest z pewnością przekonany, że jego plan jest perfekcyjny i wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Inaczej Pan Musk nigdy nie wdrożyłby owego projektu do realizacji. Pam Musk jest jednak człowiekiem uczciwym i mówi otwarcie iż mimo całego perfekcyjnego przygotowania zawsze, jak to w życiu bywa, coś może pójść nie tak jak zakładaliśmy.

 • radek_sziwa

  Oceniono 5 razy 3

  "Jak sądzicie, łatwo znajdzie takich śmiałków?".
  Myślę, że łatwo. Niedawno był taki pomysł na wysłanie ludzi na Marsa w 1 stronę i chętnych nie brakowało, zgłosiły się tysiące osób. Projekt zdaje się upadł bo to jakiś finansowy szwindel był, ale fakt pozostaje faktem. Teraz będzie to samo. Z tym, że nie rozumiem po co na Marsa od razu lecieć, lepiej, taniej i bliżej byłoby skolonizować najpierw księżyc.

 • kukunapniu

  Oceniono 1 raz 1

  "łatwo znajdzie takich śmiałków?"

  Ilu jest czubków na tym świecie, a nawet normalnych którzy dla ideii i sławy zaryzykują jako pierwsi.
  Myślę że nawet jak by prawdopodobieństwo śmierci było 50% to i tak będą wielokilometrowe kolejki chetnych.

 • airmaro

  Oceniono 2 razy 0

  Ziemia jest PŁASKA.
  Nasa, spacex tworzą tylko zakłamaną rzeczywistość którą nam sprzedają pod przykrywką pięknej grafiki.

  Dla zainteresowanych tematem polecam ciekawy wywiad:
  www.youtube.com/watch?v=qZemxDG3lgo

 • losowynik

  0

  Ale - tak naprawdę - to po co tam lecieć? Na Księżyc też już nikt nie lata.

 • woophy

  0

  Tak jak ginęli w drodze na bieguny albo Everest. Ginęli pionierzy lotów kosmicznych.Ludzką naturą jest odkrywać nieznane. Chętnych do lotu na Marca są zapewne tysiące.

 • wlodzimierz.ilycz

  Oceniono 1 raz -1

  >kolonizacja Czerwonej Planety

  Chyba zwariował.
  Na ziemskim biegunie są lepsze warunki do "kolonizacji".

 • airmaro

  Oceniono 5 razy -1

  Ziemia nie jest kręcącą się kulą tak jak nam mówią, poniżej ciekawy wywiad:
  www.youtube.com/watch?v=qZemxDG3lgo

 • zycietowiecej

  Oceniono 4 razy -2

  czemu sam nie pojedzie?
  mądry artykuł, przeczytaj: Najważniejsze pytanie zadawane w ciągu życia?
  na ZycieToWiecej com

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX