Twój iPad jest za stary. Zapomnij o aktualizacji do iOS 10

Osobliwy prezent przygotowało Apple przy okazji poniedziałkowej konferencji WWDC 2016. Koncern porzuca wsparcie dla iPada 2, iPada 3 oraz pierwszego iPada mini. Jeśli jesteście posiadaczami tych tabletów nie liczcie na aktualizację do iOS 10.

Dotychczas wszystkie tablety Apple z wyjątkiem pierwszego w historii iPada pracowały na systemie w możliwie najbardziej aktualnej wersji. Po poniedziałkowej konferencji WWDC 2016 to już przeszłość. Aż trzy modele zostały skreślone z listy wspieranych przez koncern - iPad 2, iPad 3 i pierwsza generacja iPada mini. Ich posiadacze nie dostaną już zatem żadnych aktualizacji, w tym najnowszego iOS 10.

Z jednej strony takie posunięcie nie powinno dziwić. Najstarszy z wykluczonych iPad 2 jest już na rynku od ponad 5 lat. Z drugiej strony to nadal jeden z najczęściej używanych po iPadzie Air tablet Apple (według danych firmy Localytics z marca tego roku ma nadal 17% udziałów, a od lidera dzieli go raptem jeden punkt procentowy). Jeśli doliczymy do tego aktywnych użytkowników pierwszego iPada mini (15%) oraz iPada 3 (9%) okazuje się, że iOS 10 nie dostanie ponad 40% urządzeń.

Procent użytkowników poszczególnych iPadów w marcu 2016Procent użytkowników poszczególnych iPadów w marcu 2016 fot. Localytics

Trzeba brać pod uwagę, że od marca sytuacja mogła się nieco zmienić, jednak o dramatycznym przesunięciu w wynikach nie może być mowy. W rękach klientów znalazło się do tej pory 318 mln egzemplarzy tabletów Apple, a średnio kolejny kwartał przynosi wzrost tej sumy o kolejne 10 mln.

Czy posiadacze starszych iPadów zdecydują się na wymianę swoich urządzeń na nowsze? Jeśli tak, Apple mocno podskoczą wyniki sprzedaży w tym sektorze. W przeciwnym razie koncern z Cupertino może czekać mocny spadek udziału w rynku tabletów.

Więcej o:
Komentarze (36)
Twój iPad jest za stary. Zapomnij o aktualizacji do iOS 10
Zaloguj się
 • blahblah69

  Oceniono 3 razy 3

  Apple uderza w siebie co najwyzej i to w najgłupszym momencie, kiedy rynek jest mocno nasycony iPadami i w ogole wszystkim. Na swoim iMacu z 2009 mam od lat OSX 10.6.8 i nie widze zadnej potrzeby upgrade'u do najnowszych wersji. Po smierci Jobsa niestety Apple się stacza w dól.

 • zozo00

  Oceniono 4 razy 2

  Drogi redaktorze suma jest wynikiem działania ajrytmetycznego pod nazwą dodawanie

 • tomi44g

  Oceniono 4 razy 2

  iPad 2 debiutował w 2011 roku z iOS 4. Dostał aktualizację do 5, 6, 7, 8 i 9. Posiadaczom tabletów od innych producentów życzę podobnego wsparcia. Appki i tak będą obsługiwać iOS 9 jeszcze co najmniej przez rok.

 • farmer_mendoza

  Oceniono 1 raz 1

  Wielka chryja w Wyborczej, bo firma przestaje pisać aktualizacje firmware na urządzenia z 2011 roku!

  Ludzie, przestańcie się ośmieszać. Pokażcie mi inną firmę, która pisze aktualizacje do starych urządzeń przez ponad 4 i pół roku, tak jak to robi Apple z iPadem 2 i iPhonem 4s. Nikt tego przed Apple nie robił, zwykle po roku urządzenie przestawało dostawać aktualizacje, bo firma promowała nowy model (kto miał wtedy np. aparat Canona, ten wie).

  To, że po 5 latach nie ma aktualizacji, wcale nie oznacza też, że urządzenia przestaną działać. Będzie można z nich wciąż korzystać przez lata. Wielu ludzi wciąż ma zainstalowane stare systemy, jak 8 a nawet 7 i nie narzekają, chociaż mogą łatwo zaktualizować do 9.3.2.

  Pokażcie mi też platformę, na której chodzą praktycznie wszystkie aplikacje z pierwszej wersji systemu na którym można było je instalować, z 2008.

 • yduck77

  Oceniono 1 raz 1

  w imieniu firmy google i samsunga dziękuję za ten prezent ;) do tej chwili się wahałem jakie urządzenie będzie moim następnym tabletem, teraz wybór jest prostszy.

 • sylenth

  Oceniono 1 raz 1

  Odkąd mam iPada telefon znów jest tylko telefonem

 • ajachcealojz

  Oceniono 1 raz 1

  iPad 3 nie dostał obsługi AirDrop, mimo, że ma wszystkie potrzebne do tego elementy, a IDENTYCZNY technicznie iPhone 4S AirDrop obsługuje. Bo tak - trzeba było kupujących zachęcić do nowego modelu. Nie udało się im i dobrze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX