Pokemon Go: jak grać? Poradnik dla niewtajemniczonych

Pokemon Go to gra na Androida i iOS, która w ciągu niespełna tygodnia od premiery stała się prawdziwym fenomenem. Łączy w sobie rzeczywistość rozszerzoną z tradycyjną rozgrywką. Nie wszyscy są fanami Pokemonów, dlatego wyjaśniamy jak działa gra i jak w nią grać.

Pokemon Go to najnowsza gra bijąca prawdziwe rekordy popularności. Oficjalnie dostępna jedynie w kilku krajach, m.in. w Australii, Nowej Zelandii i USA, podbija serca użytkowników z innych części świata. 

Jak grać w Pokemon Go? Wyjaśniamy:

1. Skąd wziąć grę?

Pozycja nie jest oficjalnie dostępna na polskim rynku. Jak już pisaliśmy, twórcy gry pracują nad wersją dla innych krajów. W tej chwili kopię można pobrać jedynie w sposób, który łamie zasady narzucone przez Google czy Apple. Pomimo tego Polacy logują się w sklepie AppStore za pomocą konta założonego w kraju, w którym gra jest dostępna. W przypadku Androida obierają też grę z nieoficjalnych źródeł w postaci plików .APK spoza sklepu Google Play, co może jednak skończyć się zainfekowaniem telefonu trojanem.

2. O co chodzi w grze?

Rozpoczynając rozgrywkę stajesz się trenerem Pokemonów. Zbierasz je posługując się realną mapą swojej okolicy opartą o GPS.

Pokemon GoPokemon Go Zrzut ekranowy RK


Musisz fizycznie odnaleźć Pokemona i go zdobyć rzucając w niego magiczną piłką. Pierwszego znajdziesz zapewne bardzo blisko - w pokoju, w którym rozpoczynasz rozgrywkę. Wyciągnij rękę ze smarfonem przed siebie i "skanuj" pomieszczenie, aż zobaczysz postać na ekranie. Rzeczywistość rozszerzona, z której korzysta gra, polega na łączeniu realnego obrazu pobieranego z aparatu twojego telefonu ze światem wykreowanym w cyfrowy sposób.

Pokemon GoPokemon Go Zrzut ekranu RK

3. Co masz robić?

Twoim zadaniem jest zbieranie Pokemonów - występują w różnych "gatunkach". Pierwszym twoim zdaniem jest wykonanie odpowiedniego rzutu wirtualną piłką Powerball. Każdy z wirtualnych stworków może wymagać innej, doskonalszej techniki rzutu, by zostać zdobytym. Musisz też postarać się, by trafić idealnie, inaczej Pokemon może przechwycić piłkę. 

embed

By zdobywać nowe Pokemony musisz poruszać się po swojej okolicy. Mapa i kompas wskażą ci, gdzie masz się udać. Być może na najbliższy przystanek autobusowy, a być może do opuszczonej fabryki, kościoła. To w Pokemon Go dla wielu właśnie jest właśnie najciekawsze.

Pokemon GoPokemon Go Zrzut ekranu RK

Jak widać na dostępnej w sieci Mapie Polska jest prawdziwym polem bitwy o Pokemony.

Pokemony niedostępne w Polsce? Polakom to nie przeszkadzaPokemony niedostępne w Polsce? Polakom to nie przeszkadza Fot. http://map.pokego.no/

 4. Pokestopy i Gymy - szukaj ich!

Szukając wirtualnych stworów będziesz też trafiał do specjalnych miejsc. Poke Stop to niebieska wieża umieszczona gdzieś w twoim mieście. Skrywa różnego rodzaju przedmioty, które przydadzą się w późniejszej rozgrywce - Poke Balls, Eggs i inne tego typu gadżety.

Najważniejsze są jednak Gyms, czyli areny lub też siłownie, na których Pokemony toczą ze sobą walki. Są nimi miejsca, które potencjalnie kryją w sobie jakąś tajemnicę - opuszczone kościoły, fabryki, ale oczywiście nie tylko.

Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu rozgrywkę prowadzisz przyłączając się do wybranej z grup: czerwonej (Valor), niebieskiej (Mystic) lub żółtej (Instinct).

embed

Z biegiem czasu gra staje się coraz bardziej zaawansowana. Im wyższy poziom osiągasz, tym trudniej pokonać twoje Pokemony na Arenie. Jak wiele innych pozycji, Pokemon Go umożliwia zakupy wewnątrz aplikacji. Specjalne wirtualne monety, kosztujące od 5 do 100 dolarów i pozwalają na zdobywanie przedmiotów ułatwiających rozgrywkę.

Wymagania sprzętowe

Do zabawy potrzebny jest w miarę nowoczesny smartfon. W przypadku Androida będzie to urządzenie z systemem Android 4.4 lub nowszym. Preferowana rozdzielczość to HD (1280x720 pikseli). Niezbędny jest układ GPS (nie wszystkie smartfony go mają), nie obejdzie się też bez mobilnego internetu (najlepiej w technologii 4G/LTE). Gra działa też na iPhone'ach 5 lub nowszych. Pamiętajcie też o solidnym naładowaniu telefonu - GPS, transmisja danych i wiecznie włączona kamera na pewno wycisną z waszego urządzenia całą energię. 

O czym musisz wiedzieć

Pokemony potrafią wciągnąć! Gra łączy dwa typy rzeczywistości i wymaga ciągłego wpatrywania się w ekran. A to może prowadzić do nieostrożnych zachowań, których radzimy unikać. 

Więcej o: