Uber rzuca wyzwanie Google. Chce stworzyć lepsze mapy

Robert Kędzierski
Uber stwierdza, że mapy Google są co prawda dobre, ale lepiej mieć własne. Bardziej dopasowane do potrzeb. Firma zamierza poświęcić na ten cel pół miliarda dolarów. O pieniądze nie musi się jednak martwić, bo właśnie sprzedała swój chiński oddział zyskując miliard dolarów.

Uber postanowił rzucić wyzwanie największej firmie technologicznej świata. Planuje uniezależnić się od Google i zamierza stworzyć własne mapy. Według The Financial Times nowy projekt pochłonie nawet 500 milionów dolarów. 

Uber twierdzi, że nowe mapy są potrzebne, bo te, które tworzy Google nie są odpowiednio optymalizowane.

Istniejące mapy do tej pory się sprawdzały, ale niektóre informacje nie są zbieżne z potrzebami Ubera - na przykład topografia oceanów. Zamiast tego potrzebujemy innych informacji na przykład dotyczących lokalnego natężenia ruchu czy miejsc odbierania i przewożenia naszych klientów. informuje na firmowym blogu  Brian McClendon.

Uber łączy siły z chińskim rywalem

Środków na nowe inwestycje z pewnością nie zabraknie, bo Uber China, spółka utworzona dwa lata temu, została połączyła się z konkurentem - Didi Chuxing. W zamian za zmianę sposobu działania chińskiego Ubera firma zainwestuje w amerykańskiego Ubera miliard dolarów. Chiński Uber, jak wyjaśnia Bloomberg, otrzyma też 20 procent udziału w przejmującej go spółce. Ponadto Travis Kalanick, CEO Ubera wejdzie do Zarządu Didi Chuxing, natomiast Cheng Wei, założyciel Didi dołączy do Zarządu Ubera. Uber określa swoje działania jako fuzja Ubera China z Didi Chuxing. 

 

embed

Z dość skomplikowanej układanki wyłania się następujący obraz: Uber po dwóch latach rezygnuje z konkurowania na chińskim rynku, ale w zamian za ustępstwo zyskuje zarówno pieniądze, jak i udziały w firmie dotychczasowego rywala. 

Czytaj też: Jak Orban zatrzymał Ubera. Węgry z nowym prawem.

Na marginesie warto wspomnieć o tym, że w Didi zainwestował w zeszłym roku Apple. Okrągły miliard dolarów. 

Rezygnując z rywalizacji o chiński rynek Uber zyskuje środki na rozwój, z którego skorzystają również polscy konsumenci. To dobra wiadomość.

 

Więcej o:
Komentarze (39)
Uber rzuca wyzwanie Google. Chce stworzyć lepsze mapy
Zaloguj się
 • klinek64

  Oceniono 12 razy 6

  Dawno nie było w Wyborczej artykułu sponsorowanego od Ubera, nawet się wręcz stęskniłem ...

 • cocks

  Oceniono 8 razy 4

  dobra wiadomość? Posłuchajcie, ja nie jestem fanem naszego oldschoolowego stylu taksiarza, ale wolę zapłacić facetowi, który musi wyżywić swoją rodzinę niż napychać kabzę jakiemu CEO, który nie potrzebuje już więcej pieniędzy.. Zdecydujcie sami..

 • gronostaj8

  Oceniono 5 razy 3

  "amiast tego potrzebujemy innych informacji na przykład dotyczących lokalnego natężenia ruchu czy miejsc odbierania i przewożenia naszych klientów."

  Przecież mapy google'a te dane udostępniają.
  Pomijam, że co to za taksówkarz co nie wie gdzie tworzą się korki i jakie miejsca lepiej omijać.

 • odyssey_2008

  Oceniono 2 razy 2

  Przestalem korzystać z Taxi. Uber jest tańszy o połowę. Auta są czyste a kierowcy uprzejmi.

 • rizzy

  Oceniono 2 razy 2

  Lepsze mapy od GM?

  Hahahahaha, sorry, ale... nie.

 • onduma

  Oceniono 1 raz 1

  Nie jezdze zydowska komunikacja. Wystarczy, ze musze pic wode z opanowanych przez zydow wodociagow ( Izrael dziwnie zaintertesowal sie kupnem wodociagow w Polsce )

 • ulanzalasem

  Oceniono 3 razy 1

  Złodzieje zaczęli płacić podatki ? Trzeba postawić wiele korporacji do porządku - działasz na rynku UE, płacisz tutaj podatki, a jak się nie podoba to spadaj do inwestorów...np. w przypadku Ubera won do Arabii Saudyjskiej ;)

 • witasx

  Oceniono 4 razy 0

  A ja dzisiaj jechałem pierwszy raz uber-em i jestem miło zaskoczony. Czas oczekiwania do 3 min, nie muszę szukać swojej taksówki w tłumie innych taksówek bo widzę na ekranie swojego telefonu gdzie jest oraz kto siedzi za kółkiem, no i oczywiście to, że nie muszę mieć przy sobie gotówki oraz karty tylko po prostu dziękuję i wychodzę . Super jest również cena (Warszawa) nie wiem jak jest gdzie indziej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX