Chcesz przejechać się superszybkim Hyperloop? Możesz zrobić to już dziś. Dzięki VR

Hyperloop, niesamowity projekt Elona Muska, można przetestować teraz, u siebie w domu. Pod warunkiem, że ma się gogle VR.

1200 km/h - podróżowanie z taką prędkością ma zapewnić Hyperloop, jeden z projektów Elona Muska. Hyperloop to - w największym skrócie - skrzyżowanie poduszkowca z pociągiem. Piotr Stanisławski tak wyjaśniał działanie pojazdu, który jest przyszłością transportu:

Hyperloop to - najprościej rzecz ujmując - długa rura, w której pędzą małe aluminiowe wagoniki mieszczące do 28 osób. Te kapsuły poruszają się z prędkością sięgającą nawet 1200 km/h. By osiągnąć taki wynik zastosowano dwa kluczowe rozwiązania.
Po pierwsze w całej rurze panuje obniżone ciśnienie, co zasadniczo zmniejsza tarcie. Nie jest ono jednak na tyle niskie, by rozszczelnienie konstrukcji mogło doprowadzić do katastrof.
Po drugie każdy wagonik wyposażony jest w kompresor, który zasysa powietrze z przodu pojazdu i przepompowuje je do tyłu oraz częściowo na boki. To daje napęd kapsule, a jednocześnie tworzy poduszkę powietrzną, na której się ona unosi.

Przyszłość, jednak nie rodem z książek czy filmów science-fiction. Ideą zainteresowali się Rosjanie, którzy wraz ze spółką Hyperloop One chcą wybudować w Moskwie testowy odcinek Hyperloop. Współpracować będą również Słowacy, dzięki czemu podróż z Bratysławy do Wiednia mogłaby zająć 8 minut, a z Bratysławy do Budapesztu - 10 minut.

Część pasażerska kapsuły HyperloopCzęść pasażerska kapsuły Hyperloop rys. Elon Musk/Hyperloop

Niby coś jest na rzeczy i Hyperloop ma szansę na to, by stać się prawdziwym, rzeczywistym rozwiązaniem, z którego będziemy mogli skorzystać - a nie tylko szaloną ideą. Mimo wszystko trudno wyobrazić sobie takie podróżowanie. 1200 km/h? Kapsuły? Ale. jak to będzie wyglądać?

Możemy się o tym przekonać. Już teraz. Wystarczą gogle VR.

Hyperloop VR

Aplikacja Hyperloop VR, którą można pobrać zarówno na sprzęty z iOS jak i Androidem, pozwala odbyć wirtualną podróż z Amsterdamu do Paryża. I to właściwie tyle. Celem programu jest zademonstrowanie wnętrza kapsuły i pokazanie, czym taka wyprawa może różnić się od jazdy pociągiem czy samolotem.

HyperloopVRHyperloopVR fot. HyperloopVR

To ciekawy przykład wykorzystania wirtualnej rzeczywistości. Dotychczas używanie gogli VR kojarzy nam się z zobaczeniem czegoś nieosiągalnego: lotem w kosmos, zdobywaniem górskich szczytów, odwiedzenie dalekiej, tropikalnej wyspy.

Rewolucja w każdym domu

Tymczasem Hyperloop VR jest demonstracją projektu, który powoli się tworzy i być może niebawem będzie dostępny w Europie. Jest jego przedsmakiem, czymś, z czym zetknąć może się niemal każdy. I zobaczyć, jak przyszłość za chwilę będzie wyglądać. Suchy opis kapsuły jest niedokładny, za sprawą aplikacji VR możemy znaleźć się w środku.

Koncepcja pojazdu HyperloopKoncepcja pojazdu Hyperloop rys. Elon Musk/Hyperloop

Dla twórców wirtualna rzeczywistość może być więc bardzo przydatnym narzędziem. Już robi się z niej użytek w branżach związanych z nieruchomościami czy motoryzacją. Przedstawia się wygląd domów, hoteli i samochodów. Można pójść dalej i pokazać planowaną technologię, jak robi to Hyperloop VR.

Autobus i tramwaj w VR?

Albo zejść na ziemię i skupić się na teraźniejszości. Cieszyłbym się, gdyby firmy zajmujące się transportem miejskim pokazywały użytkownikom nowe tramwaje czy autobusy, które planują kupić. Dzięki temu moglibyśmy zobaczyć, jak wyglądają od środka, podzielić się opiniami i wrażeniami. Będą większe od obecnych? Nie będzie zbyt ciasno w tłumie? Jasne, teraz autorzy projektów przygotowują zdjęcia i wizualizacje, ale to VR pozwala na spacer po szykowanym pojeździe i próbną, wirtualną jazdę.

Wirtualna rzeczywistość może przedstawić nam nie tylko marzenia czy odległą przyszłość. Pozwoli zobaczyć, co dostaniemy lada moment. Bez wychodzenia z domu. Obcowanie z projektami i wizjami jest na wyciągnięcie ręki. Kolejny plus gogli VR.