Polska na trzecim miejscu rankingu krajów z najlepszymi programistami. Lepsi od nas są tylko Chińczycy i Rosjanie

Robert Kędzierski
Obiegowa opinia o tym, że polscy programiści są jednymi z najzdolniejszych na świecie znalazła właśnie swoje potwierdzenie. Jesteśmy w ścisłej czołówce.

Platforma HackerRank, która klasyfikuje deweloperów z całego świata na podstawie ich umiejętności, opublikowała ranking krajów z najlepszymi programistami. Polska zajęła w nim wysokie, bo trzecie miejsce. To tylko dowodzi obiegowej tezie o tym, że polscy programiści należą do tych najzdolniejszych.

Czytaj też: Jak lekcja informatyki w typowej szkole doprowadziła do dyskusji o przyszłości Polski. 

Uczciwy test

Polacy w czołówce programistówPolacy w czołówce programistów Fot. hackerrank.com/

 

HackerRank jest obiektywnym narzędziem oceny, bo wszyscy programiści rozwiązują dokładnie te same zadania. Polacy zdobyli w testach 98 punktów. Lepsi od nas okazali się tylko Rosjanie (99,9 pkt.) i Chińczycy (100 pkt). Tuż za nami uplasowali się Szwajcarzy (97,9 pkt.). 

Ranking umiejętności

Polacy najlepsi w JaviePolacy najlepsi w Javie fot. hackerrank.com

 

Badania publikowane przez platformę pozwalają też ocenić umiejętności programistów w poszczególnych kategoriach. Polacy są bezkonkurencyjni w Javie (pierwsze miejsce), świetnie radzą sobie też z algorytmami (drugie miejsce). Równie dobrze znają język programowania Python.

Kodowanie w każdej szkole

Dobra pozycja polskich programistów ma szansę się umocnić. Ministerstwo Edukacji zapowiedziało, że od 2017 roku programowanie będzie nauczane w każdej szkole. Polacy mają szansę zaistnieć na jednym z najbardziej chłonnych rynków na świecie.