Skoro dziś 256 dzień roku, to obchodzimy Międzynarodowy Dzień Programisty

Ważny dzień dla wszystkich, którzy zajmują się tworzeniem oprogramowania. Bez nich nie byłoby wielu aplikacji i usług z jakich dziś korzystamy. Bez nich w zasadzie nie byłoby niczego. Dlatego świętujemy dziś Międzynarodowy Dzień Programisty.

Z wielu powodów to właśnie liczba 256 odgrywa w programowaniu dużą rolę. To nie tylko 2 podniesione do 8 potęgi. Tyle wartości jednego bajta możemy uzyskać w jego 8-bitowej, czyli najczęstszej postaci. Z kolei rozszerzony standard ASCII (kod tłumaczący litery alfabetu angielskiego, cyfry, znaki interpunkcyjne i inne symbole na liczby i umożliwiający komputerom przechowywanie i wymianę danych) przewiduje maksymalnie 256 znaków.

Międzynarodowy Dzień Programisty obchodzimy zazwyczaj 13 września, ale w lata przestępne (a 2016 takim jest) przypada na 12 września. Za pomysłodawcę święta programistów uznaje się Rosjanina, Walentina Balta. Rozpoczął on zbiórkę podpisów pod projektem, a były prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew, podpisał stosowny dekret 11 września 2009 roku. Stopniowo idea została spopularyzowana poza granicami Rosji.

Dlaczego 256 dzień roku?

Zgadnijcie jaka jest maksymalna liczba kolorów obrazu cyfrowego zapisanego w formacie GIF. Oczywiście to 256. W 24-bitowej przestrzeni barw RGB każdy kolor jest zapisany za pomocą trzech składowych, które przyjmują jedną z 256 dostępnych wartości. Do wersji Excela 2007 tyle właśnie wynosiła maksymalna liczba kolumn w arkuszu kalkulacyjnym.

Czytaj też: Polska na trzecim miejscu rankingu krajów z najlepszymi programistami. Lepsi od nas są tylko Chińczycy i Rosjanie

Znaczenie programowania wzrasta

Na każdym kroku widać, że programowanie staje się niezbędną umiejętnością. Nauka kodowania ma się znaleźć w podstawie programowej nauczania w szkołach podstawowych już od przyszłego roku.

Polacy w czołówce programistówPolacy w czołówce programistów Fot. hackerrank.com/

A czy warto zostać programistą? Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń średnia pensja programisty JavaScript / developera front-end to 3600 zł netto. Programista z dwuletnim stażem zatrudniony w stołecznej firmie może liczyć na 6 tys. zł netto. Na wyższych stanowiskach wynagrodzenia to już kwoty pięciocyfrowe, a do tego dochodzą liczne benefity oferowane przez pracodawców.

Jak tłumaczy Leszek Wolany, dyrektor ds. marketingu w szkole Coders Lab:

Nie każdy musi programować zawodowo. Wielu naszych kursantów zdecydowało się jednak podjąć naukę z przekonania, że kodowanie otworzy im nowe możliwości kariery i rozwoju. Nauka programowania wzmacnia inne umiejętności, takie jak zdolność logicznego myślenia, rozwiązywania problemów i pracy grupowej.

Działająca od 2013 roku szkoła Coders Lab wykształciła ponad 300 junior developerów.

Więcej o: