Kiedy powstało Google? Dziś kończy 18 lat! Bardzo się zmieniło - sam zobacz

Robert Kędzierski
"Kiedy powstało Google"? Odpowiadamy: jest starsze od wielu internautów. Jak rozrosła się największa internetowa firma świata przez 18 lat? Sami się przekonajcie.

Kiedy powstało Google?  Dziś mija 18 lat od tej chwili  - firmę założono 27 września 1998 roku. Z okazji "uzyskania pełnoletności" Google przygotował jubileuszowy doodle.

Czytaj też: Google chce zrewolucjonizować kolejną branżę. Komuniaktory!

Google w 1998 rokuGoogle w 1998 roku fot. web.archive.org

Narodziny PageRank

Gdyby się uprzeć Google można by uznać za nieco starszą firmę. W końcu Larry Page i Siergiej Brin pracę nad sercem swojej wyszukiwarki - algorytmem Page Rank - rozpoczęli jeszcze podczas studiów. Pierwsza wersja tego narzędzia, które zrewolucjonizowało świat technologi, powstała 20 lat temu - w roku 1996.  Początkowo pod nazwą "BackRub".

Google w 2002 rokuGoogle w 2002 roku fot. web.archive.org

Problemy z nazwą

Ciekawa historia wiąże się też z nazwą wyszukiwarki. Gdyby Larry Page uparł się przy swoim "googol" (10 do setnej potęgi) być może nigdy nie usłyszelibyśmy o wyszukiwarce. Sean Anderson, który współpracował wtedy z Pagem źle usłyszał nazwę i zarejestrował "google.com". Poza tem "googol.com" i tak było już zajęte...

Pomysł Brina i Page'a stał się fundamentem funkcjonowania internetu. Postanowili oni, że wartość strony, a zatem jej pozycję w wynikach wyszukiwania, będą określać bardzo konkretne parametry: liczba odwołań do danej strony oraz liczba linków, do których odsyła. Twórcy wyszli z założenia, że im bogatsza i częściej cytowana jest dana witryna, tym lepiej spełnia kryteria wyszukującego.

Google w 2013 rokuGoogle w 2013 roku fot. web.archive.org

Od wyszukiwarki do giganta wyznaczającego trendy

Google rozwijał się niezwykle szybko. Już w 2000 roku uruchomił pierwszą nową funkcję: wyszukiwanie obrazów. To był tylko wstęp do tego, czym firma miała stać się w następnych latach: kombajnem różnych usług. Google Maps, Earth, czy Talk pojawiły się niemal dekadę po założeniu firmy - w roku 2005. Picasa Web (protoplasta Google Photos) wystartował w roku 2006. Dziewięć lat temu do życia powołano Gmail, a osiem lat temu Chrome. 

W 2008 rozpoczęła się nowa era w historii Google - świat ujrzał pierwszą wersję Androida. "Przygarnięcie" Andy'ego Rubina i zainwestowanie w jego pomysł wydawało się wówczas szaleństwem. Dziś, Android jest największym mobilnym systemem na świecie, które zainstalowany jest na milionach smartfonów tabletów i innych urządzeń.

Google dziś

Alphabet, czyli spółka nadrzędna wobec GoogleAlphabet, czyli spółka nadrzędna wobec Google Fot. CNN

Firma zatrudnia obecnie ok. 57 tys. osób i rozrosła się do niebotycznych rozmiarów. Google jest "tylko" częścią rodziny - rok temu ogłoszono powstanie Alphabetu . A Page i Brin? Ich plany wybiegają znacznie dalej niż 18 lat temu, gdy powstało Google. Firma produkuje własne urządzenia, planuje zrewolucjonizować przemysł motoryzacyjny, chce zapewnić nam życie bez chorób. Ciekawe co przyniesie kolejne 18 lat. 

Więcej o: