Nadal używasz Windows XP? Z tego programu już nie skorzystasz. Czas na przesiadkę

Robert Kędzierski
Nie warto wiązać przyszłości z Windows XP. Twórca Firefoxa zapowiada, że nowych wersji na ten system już nie będzie.

Fundacja Mozilla poinformowała, że nie będzie już nowej Firefoxa dla systemów Windows XP i Windows Vista. W praktyce oznacza to, że kolejnej wersji przeglądarki użytkownicy tych systemów już nie zainstalują.

Czytaj też: Zobacz czy przeglądarka Microsoftu nadal jest numerem jeden. 

Jedynym wyjściem jest pozostanie przy wersji 52, albo zmiana systemu - co najmniej na Windows 7.

MozillaMozilla 

Softpedia wyjaśnia, że dla Mozilli wprowadzanie nowych funkcji do Firefoxa przeznaczonego dla XP jest "ekstremalnie trudne". Fundacja zdaje sobie jednak sprawę z olbrzymiej popularności przełomowego systemu Microsoftu. Wciąż korzysta z niego ok. 10 procent konsumentów. Dla porównania Windows 10 wybrało do tej pory 22 procent użytkowników. Dlatego wersja 52 Firefoxa zostanie objęta poprawkami bezpieczeństwa - będą wydawane do końca przyszłego roku, może rok dłużej.

Mozilla nie chce rozmieniać się na drobne

Kilka miesięcy temu Mozilla poinformowała, że rozważa przekazanie Thunderbirda środowisku programistów. Decyzja o kończącym się wsparciu dla Windows XP jest tylko dowodem na to, że w świecie technologii zachodzą poważne zmiany.Za dwa-trzy lata urządzenia z XP będą już prawdziwymi reliktami, a ich używanie będzie wiązało się ze sporym ryzykiem.