To pierwsze rozwiązanie na świecie łączące archiwum aktualizowanych na bieżąco danych satelitarnych z chmurą obliczeniową. Stoi za nim konsorcjum trzech firm, Creotech Instruments, CloudFerro odpowiadająca za usługę chmury obliczeniowej oraz niemiecka Brockmann Consult.
EO Cloud gromadzi dane z 6 satelitów europejskich: Sentinel-1, Sentinel-2, Envisat, Landsat-5, Landsat-7 oraz ESA/Landsat-8. Każdego dnia do bazy dodawanych jest od 5 do 10 terabajtów nowych danych (docelowo nawet 2 petabajty rocznie), ale repozytorium gromadzi również dane archiwalne - od 1984 roku. Earth Observation Cloud ma być wykorzystywane zarówno do celów komercyjnych, jak i naukowych (kosmiczny biznes, startupy, uczelnie oraz instytuty badawcze).
Jak tłumaczył na konferencji prezes Creotech Instruments dr Grzegorz Brona: Technologia chmury obliczeniowej pozwala wykorzystać biznesowy potencjał danych satelitarnych nie ruszając się sprzed swojego komputera, w każdym miejscu na świecie. Do tej pory ściąganie olbrzymich plików, np. zobrazowań dużych obszarów Ziemi na własną infrastrukturę IT mogło trwać miesiącami. Dane z EO Cloud można wykorzystać w zarządzaniu kryzysowym, rolnictwie, energetyce, transporcie, żegludze morskiej, bezpieczeństwie i ochronie. Znika bariera pozyskania danych, więc mogą pojawić się nowe przełomowe rozwiązania oraz aplikacje.
EO Cloud źródło: EO Cloud
Chmura obliczeniowa, za którą odpowiada firma CloudFerro to obecnie 800 wirtualnych procesorów, 2 TB pamięci operacyjnej RAM oraz 100 TB podręcznej przestrzeni dyskowej. Plan rozwoju zakłada rozbudowę do ponad 2000 wirtualnych procesorów.
Czytaj też: Prywatyzacja kosmosu przyspiesza. Szef Amazona chce zbudować ogromną rakietę
Stworzyliśmy unikalne i efektywne narzędzie, które znacząco ułatwi przedsiębiorcom budowanie biznesu w oparciu o dane satelitarne. Ilość możliwych zastosowań jest w zasadzie nieograniczona, a dynamicznie rosnące zapotrzebowanie na tego typu usługi potwierdza, że rynek będzie się rozwijał w tym kierunku. Platformę przetestowali już polscy i zagraniczni przedsiębiorcy i naukowcy - dodaje od siebie prezes CloudFerro dr Maciej Krzyżanowski.
EO Cloud źródło: EO Cloud
Sektor kosmiczny należy do najszybciej rozwijających się na świecie. Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, rynek usług oparty na tego typu danych już dwa lata temu przynosił globalnie 256,2 mld dolarów rocznego przychodu (85 mld dolarów w segmencie produkcji, 21,6 mld dolarów w segmencie usług satelitarnych i niemal 150 mld dolarów w segmencie użytkownika). Na ten ostatni segment składają się takie dziedziny, jak środowisko naturalne, rolnictwo, energetyka, transport, żegluga morska, bezpieczeństwo i ochrona.
Wystarczy kilka prostych przykładów. Przy pomocy specjalistycznego oprogramowania, analizując dane satelitarne, jesteśmy w stanie wyznaczyć idealne miejsce pod budowę elektrowni słonecznej, gdzie energia słoneczna jest najdłużej dostępna. Korzystając z danych satelitarnych, map geologicznych i planów zagospodarowania przestrzennego wyznaczymy optymalną trasę dla linii wysokiego napięcia. Na podstawie analizy zdjęć satelitarnych można też lokalizować najlepsze miejsca na budowę studni na terenach ubogich w wodę czy prowadzić monitoring zagrożonych zmianami klimatu gatunków zwierząt.