Nowy wirus na Androida. Prosi o selfie... z dokumentem tożsamości. Udaje autoryzację biometryczną

Robert Kędzierski
Specjaliści z McAfee ostrzegają przed nowym wirusem na urządzenia z Androidem. Przekonuje ofiary, że muszą zrobić sobie selfie z dowodem tożsamości w dłoni. Ten kto się nabierze, może zostać wmieszany w pranie brudnych pieniędzy.

Operatorzy płatności internetowych idą z duchem czasu, a w ślad za nimi podążają cyberprzestępcy. Taki wniosek można wysnuć z najnowszych doniesień McAfee. Firma ostrzega przed wirusem Acecard atakującym użytkowników urządzeń z Androidem.

Niepozorny komunikat

Wirus przedostaje się do urządzenia wraz z nieautoryzowaną aplikacją - kodekiem wideo, albo fałszywą wtyczką Flash. Po zainfekowaniu złośliwy kod szuka aplikacji, które mają uprawnienia do pobierania płatności. Następnie wyświetla użytkownikowi komunikat, informując, że zmienił się sposób autoryzacji płatności. 

Czytaj też: Ten wirus wykorzystuje twoje zdjęcia z Facebooka

Przestępcy proszą ofiary o zdjęcia z dowodem tożsamości w dłoniPrzestępcy proszą ofiary o zdjęcia z dowodem tożsamości w dłoni Fot. phonesreview.co.uk/McAfee

Ofiara, która niczego nie podejrzewa, wykonuje instrukcje: najpierw robi selfie z dowodem tożsamości w dłoni.  Drugim krokiem jest wykonanie zdjęć samemu dokumentowi (z przodu i z tyłu). Na końcu należy ponowne wprowadzić dane z karty kredytowej lub debetowej.

Komplet tak skradzionych informacji może posłużyć przestępcom do wielu celów. Od wyprowadzenia pieniędzy z konta, po zaciąganie pożyczek i zobowiązań, zakładanie firm, kont bankowych, pranie pieniędzy. Pamiętajmy, że wiele firm, na przykład pośredniczących w płatnościach, wymaga skanu dokumentu tożsamości. Kto przekaże dane hakerom może zostać wmieszany w poważne przestępstwa kryminalne. 

Wirus wymuszający daneWirus wymuszający dane Fot. McAfee

Przestępcy naśladują najnowsze trendy w płatnościach online. Jak już pisaliśmy Mastercard wprowadza w Europie płatności autoryzowane w sposób biometryczny. Transakcje można autoryzować za pomocą selfie lub odcisku palca. 

Jak w takim razie mieć pewność, że płacąc za pomocą urządzenia z Androidem, nie padniemy ofiarą oszustwa? Przede wszystkim należy unikać aplikacji  pochodzących spoza sklepu Google Play. 

Więcej o:
Komentarze (21)
Nowy wirus na Androida. Prosi o selfie... z dokumentem tożsamości. Udaje autoryzację biometryczną
Zaloguj się
 • duffie

  Oceniono 17 razy 15

  Jeśli ktoś się na to nabiera, to prawdopodobnie ma puste konto, bo tacy idioci raczej pieniędzy nie zarabiają.

 • antybiurokrata

  Oceniono 2 razy 2

  Dziennikarze gazetki panikują bo im poprzedni wirus kazał się rozebrać i skakać na jednej nodze.

 • ryszkukiel

  0

  coraz wymyślniejsze są te wirusy, ciekawe ile osób się na to nabiera, ni ekażdy jest taki mega świadomy że nie powinno się takich rzeczy robić, mogę się założyć że moi rodzice albo mniej obczajeni w technologiach znajomi by się na to nabrali, dobrze że mam na telefonie gdatę, który blokuje apki domagające się zbyt dużego dostępu danych, trzeba uważać, bo czasam nawet przez przypadek się coś ściąfa na szybko i się tylko klika dalej i dalej i nawet nie ma czasu przeczytąc czego tam się aplikacja domaga

 • ochujek

  0

  Wysyłać im zdjęcie prezesa. Nie ma konta w banku, strat nie będzie.

 • lechpierwszy

  0

  Uwaga na TEN grozny wirus. Ale pan Kedzierski tego nie wie... Poprawne uzywanie biernika jest mu obce, jezeli w ogole wie co to jest.

 • bella96

  Oceniono 2 razy 0

  Przepraszam, ale ... jakim idiotą trzeba być, żeby nabrać się na taki trick?

 • aa1000

  Oceniono 12 razy 0

  To jest skrojone dla naszego suwerena.

 • ksobier

  0

  Czyli kolejny 'wirus' wyciagajacy kase od idiotow.

 • login-xyz

  Oceniono 2 razy 0

  Antek otwiera komorke i ktos prosi go o selfie? Neeeeeeee.... Yyymmm... :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX