Tim Cook: "Nic nie zastąpi kontaktu z drugim człowiekiem". Apple stawia na rzeczywistość rozszerzoną

Robert Kędzierski
Apple jako jeden z nielicznych gigantów branży technologicznych nie pokazał jeszcze produktu związanego z VR czy AR. Jest ku temu ważny powód. Tim Cook wierzy w rzeczywistość rozszerzoną, nie wirtualną.

W ciągu kilku ostatnich lat byliśmy świadkami licznych premier związanych z rzeczywistością wirtualną (VR) i rozszerzoną (AR). Ostatnio swoje projekty przedstawili m.in. Google i Facebook. Wśród wielu technologicznych gigantów, którzy zaprezentowali swoje rozwiązania wciąż brakuje Apple.

Czytaj też: Testujemy Sony Playstation VR. Od wrażeń kręci się w głowie.

Ostatni wywiad Tima Cooka, prezesa Apple, udzielony w Japonii, zdradza powody decyzji firmy. 

Nic nie zastąpi kontaktu z drugim człowiekiem.

- stwierdził w rozmowie z BuzzFeed. Wyjaśnił w ten sposób, że jego firma skupi się na rzeczywistości rozszerzonej, nie wirtualnej. 

VR będzie potrzebować czasu, by odpowiednio się rozwinąć, ale nie sądzę, by kiedykolwiek osiągnęła głębszy poziom. Sądzę, że  to AR zapewni bardziej produktywną komunikację. Rzeczywistość rozszerzona jest lepsza, bo nie narzuca barier podczas rozmowy. Chcemy technologii, która wzmacnia komunikację, a nie stanowi dla niej ograniczenie.

- stwierdził cytowany przez CNBC

Nadchodzi cyfrowa rzeczywistość

Cook zdaje sobie sprawę z tego, że wszystkie współczesne urządzenia zapewniające satysfakcjonujące doznania związane z VR nie są mobilne. Urządzenia takie jak HTC Vive są dość duże, podłączone grubym kablem do całkiem potężnego komputera. Rozwiązania bardziej kompromisowe - bezprzewodowe - nie zapewniają odpowiedniej jakości. Trudno zatem przenieść się do cyfrowego świata, bo wymaga to albo przebywania "na uwięzi", albo jest zbyt "udawane". AR jest inne, bo rzeczywistość rozszerzona tworzy dodatkową, cyfrową warstwę. 

Czy Apple czeka, aż technologia osiągnie odpowiedni poziom, by korzystanie z cyfrowej rzeczywistości było wygodne? Wiemy, że firma pracuje nad swoimi rozwiązaniami w tym zakresie, ale na AR od Apple przyjdzie nam pewnie poczekać. 

Więcej o: