Lajki przestają się liczyć. Facebook ukrywa liczniki polubień

Robert Kędzierski
Facebook zupełnie bez rozgłosu dokonał jednej z największych zmian w historii. Usunął liczniki polubień profili. Od dziś nie wiesz, czy Kubę Wojewódzkiego albo Adele lubi dziesięć czy sto milionów ludzi. Polubienia poszczególnych wpisów działają jak do tej pory. Ale to i tak wielka zmiana.

Facebook po raz kolejny nieco się zmienił. Tym razem nie chodzi jednak o kosmetykę, nowe emotikony czy algorytmy. Chodzi o to, co jeszcze do niedawna było podstawą funkcjonowania serwisu: o lajki.

Czytaj też: 98 informacji, które zbiera o tobie Facebook. Wymieniamy wszystkie. 

Jak zauważa m.in.  Łukasz Kotkowski ze Spiders Web lajki zniknęły. A konkretnie liczniki polubień widoczne do tej pory przy nazwie profilu.

Użytkownicy nie wiedzą już ile osób lubi profil ulubionej gwiazdy. Kuba Wojewódzki - kilkaset tysięcy, Adele - 65 milionów, a Cristiano Ronaldo 117 milionów.

Ranking gwiazd w social mediaRanking gwiazd w social media Fot. fanpagelist.com

Lata budowania potęgi

Zmiana może być zapowiedzią nowej strategii. Będą musieli z nią pogodzić się ci, którzy przez lata budowali swoją "lajkową potęgę". Od dziś użytkownik nie ulega sugestii, magii liczb. Sam musi ocenić, czy to, co widzi mu się podoba. Ale tylko w odniesieniu do profili. W kontekście wpisów lajki nadal "rządzą". 

Tymczasem przez długie lata Facebook przyzwyczajał tworzących treści na portalu, że liczy się właśnie ilość polubień. Ten parametr będzie miał znaczenie tylko przy postach, nie przy stronach. 

 Jednym z miejsc, które nadal wyświetla licznik polubień jest wyszukiwarka Facebooka. Drugie to pozycja "Osoby, które to lubią" znajdująca się po lewej stronie menu.

Lajki głęboko ukryteLajki głęboko ukryte Fot. Facebook

Wygląda więc na to, że liczba, która była jeszcze do niedawna jednym z najważniejszych wskaźników dla właścicieli profili właśnie straciła znaczenie. 

Wystąpiliśmy do przedstawiciela Facebooka o oficjalny komentarz. W tej chwili brak oficjalnego komunikatu na temat zmian. 

AKTUALIZACJA: Facebook przywrócił tę funkcjonalność po kilku godzinach

Z wizytą w warszawskim oddziale Facebooka: