W przyszłym roku smartfony będą miały 8 GB pamięci RAM. Samsung pokazał nowe kości

Nadchodzące smartfony będę miały nawet 8 GB pamięci RAM. Samsung pochwalił się nowymi kośćmi, które mogą zostać umieszczone w przyszłorocznych flagowcach.

Samsung zaprezentował światu nowe moduły RAM o pojemności 8 GB. Każdy z modułów składa się z czterech kości (LPDDR4) po 16 Gb (gigabitów) każdy. 

Wykonano je w 10 nm procesie litograficznym, a cały moduł działa z prędkością 4266 Mbit/s zapewniając transfer danych równy 34 GB/s. Są przy tym bardzo niewielkie (15x15x1 mm), a dzięki zmniejszonemu dwukrotnie procesowi litograficznemu pobierają tyle samo prądu co 4 GB moduły wykonane w 20 nm procesie.

Już w przyszłym roku

Nowe pamięci RAM pojawią się prawdopodobnie już w przyszłorocznych urządzeniach mobilnych. Kto wie, być może Samsung zastosuje je nawet w nadchodzących flagowcach. 

Po sieci krążą jednak rendery pokazujące chińskie smartfony wyposażone w procesory Helio X30 (nadchodzące 10-cio rdzeniowe układy od MediaTek) i właśnie w 8 GB RAM. Być może zatem Chińczycy jako pierwsi zastosują w swoich urządzeniach kości od Samsunga.

VR na Galaxy Note 7 na targach IFA 2016VR na Galaxy Note 7 na targach IFA 2016 fot. Bartłomiej Pawlak

Czy potrzebujemy tyle RAM?

Sytuacja staje się powoli absurdalna jeśli weźmiemy pod uwagę to, że bardzo wiele komputerów, z których na co dzień korzystamy ma 4 lub 8 GB RAM. Może się więc okazać, że już niedługo smartfony będą miały do dyspozycji więcej pamięci operacyjnej niż wiele komputerów.

Takiej ilości pamięci RAM z pewnością nie wykorzystamy podczas codziennych czynności wykonywanych na smartfonach lub tabletach. Nawet przy otwarciu wielu kart w przeglądarce lub kilku gier jednocześnie uda się zapełnić maksymalnie 4 lub 6 GB pamięci.

Warto pamiętać, że przy dobrze zoptymalizowanym oprogramowaniu i dość niskiej rozdzielczości ekranu pełną płynność podczas codziennego użytkowania może zapewnić 2 GB RAM (np. w iPhone 7). Obecne flagowce z Androidem są wyposażone nawet w 6 GB pamięci operacyjnej (np. One Plus 3).

Jednym z zastosowań dla dużej ilości RAM może być jednak "smartfonowe" VR, czyli wirtualna rzeczywistość. Jak wiadomo, w celu zapewnienia dobrej jakości obrazu w okularach VR trzeba zastosować ekrany o dużej rozdzielczości.

8 GB pamięci operacyjnej może zatem przydać się do generowania dwóch obrazów (karty graficzne w telefonach nie mają osobnej pamięci RAM) na smartfonie z ekranem 4K. Tak duża ilość RAM powinna zapewnić odpowiednią płynność animacji np. w grach VR przy dużych rozdzielczościach.