HTC 10 czy HTC 10 Lifestyle? Który wybrać i dlaczego?

Aktualny flagowiec marki HTC jest dostępny w dwóch wariantach, które pod względem wizualnym niczym się od siebie nie różnią. Jak zatem wybrać właściwą dla siebie wersję smartfonu? Wskażemy podstawowe różnice i postaramy się zasugerować model właściwy do potrzeb.

Premierze HTC 10 towarzyszyło spore zamieszanie, głównie ze względu na fakt, że producent pokazał nie jedno, a dwa i to w zasadzie identyczne urządzenia. Bez zaglądania do specyfikacji technicznej trudno było ocenić czym tak naprawdę się od siebie różnią i skąd w ogóle pomysł na takie ‘rozdwojenie’. Postanowiliśmy rzucić nieco światła na całą sytuację i przy okazji ocenić czy aktualna generacja smartfonów HTC po kilku miesiącach od swojej premiery stała się bardziej przystępna cenowo i nadal jest warta uwagi konsumentów.

Na początku było nieco pod górkę

Tuż po oficjalnej premierze HTC 10 i HTC 10 Lifestyle nieco odstraszały potencjalnych nabywców i to z dwóch powodów. Jedynie słabsza wersja (HTC 10 Lifestyle) była dostępna na rynku pozaoperatorskim. I to ona kosztowała około 3000 złotych, zatem bardzo dużo jak na swoją specyfikację. Mocniejsza wersja (HTC 10) dostępna była jedynie u operatorów komórkowych, a jej ostateczna cena nie została pierwotnie ujawniona.

HTC 10 - rzut z tyłu i z przoduHTC 10 - rzut z tyłu i z przodu fot. Sebastian Górski

Na szczęście po kilku miesiącach sytuacja nieco się unormowała. Według danych z porównywarki Ceneo.pl na koniec października 2016, HTC 10 można kupić za około 2500 złotych, zaś HTC 10 Lifestyle, za około 2100 złotych. To nadal sporo porównując do produktów konkurencji, ale na poziomie akceptowalnym. Oczywiście, HTC 10 nadal jest dostępne u operatorów i to w niektórych wariantach już od złotówki.

HTC 10 - przyciski sterująceHTC 10 - przyciski sterujące fot. Sebastian Górski

Różnica #1 - chipset, procesor i grafika

Pierwszym wyróżnikiem obu smartfonów jest oczywiście chipset, zatem serce urządzenia. W HTC 10 mamy na pokładzie drugi co do wydajności w serii 800 układ Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820, na który składają się cztery rdzenie Kryo (2 x 2,15 GHz i 2 x 1,6 GHz). Ten sam CPU znajdziemy między innymi w Samsungach Galaxy S7 i S7 Edge, LG G5, Lenovo Moto Z, Sony Xperia XZ, OnePlus 3 czy Xiaomi Mi 5.

W przypadku HTC 10 Lifestyle mamy najmocniejszego przedstawiciela serii 600 - Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 z ośmioma rdzeniami (4 x Cortex-A72 1,8 GHz i 4 x Cortex-A53 1,2 GHz). Taką konstrukcję spotkamy między innymi w smartfonach Alcatel Idol 4S, Samsung Galaxy A9 i A9 Pro (2016), LG G5 SE oraz wyższej wersji Xiaomi Mi Max.

HTC 10 i HTC 10 Lifestyle - porównanie specyfikacjiHTC 10 i HTC 10 Lifestyle - porównanie specyfikacji źródło: zrzut ekranowy

Inny chipset niesie ze sobą sporo zmian, między innymi w układzie graficznym. Snapdragon 820 ma mocniejsze GPU Adreno 530, zaś Snapdragon 652 słabsze Adreno 510. Różnice w wydajności obu konstrukcji są dość wyraźne, szczególnie w benchmarkach. Na obu telefonach da się grać w zaawansowane gry 3D, jednak dużo wyższą płynność rozgrywki uzyskamy na mocniejszym HTC 10.

HTC 10 - główna cyfrówkaHTC 10 - główna cyfrówka fot. Sebastian Górski

Zastosowanie mocniejszego procesora odbija się na czasie pracy bez konieczności ładowania baterii. Niezależnie od modelu jaki wybierzemy, ogniwa o pojemności 3000 mAh raczej trudno jest zabić w ciągu jednego dnia pracy. Jednak wybierając nieco mniej wydajny HTC 10 Lifestyle dostajemy wieczorem ciut więcej czasu bez kontaktu z ładowarką. Oczywiście wiele zależy tu od sposobu w jaki korzystamy z urządzenia i czy używamy wbudowanych funkcji oszczędzania energii.

Różnica #2 - pamięć RAM i miejsce na dane

HTC 10 ma na pokładzie solidne 4 GB pamięci RAM i możemy go kupić w dwóch wersjach pojemności miejsca na dane - 32 oraz 64 GB. Słabszy HTC 10 Lifestyle ma już tylko 3 GB pamięci RAM i oferowany jest w wersji z 32 GB miejsca na dane. Oba telefony różnią się również pod względem technologii zastosowanej pamięci i jej przepustowości. Z racji zastosowanego chipsetu HTC 10 wykorzystuje moduły mobilnego standardu LPDDR4 1866 MHz (28,8 GB/s), zaś HTC 10 Lifestyle starsze LPDDR3 933 MHz (14,9 GB/s). To jedna z przyczyn wspomnianych wcześniej różnic w wydajności (czas otwierania aplikacji oraz płynność gier).

HTC 10 i HTC 10 LifestyleHTC 10 i HTC 10 Lifestyle fot. Sebastian Górski

Różnica #3 - prędkość pobierania i wysyłania danych przez LTE

Z wyborem procesora nieodłącznie wiąże się również prędkość mobilnego internetu w standardzie LTE. Modem X12 jaki znajdziemy w mocniejszej wersji HTC 10 wspiera LTE kategorii 9, zatem może pobierać dane z trzech pasm jednocześnie osiągając przy tym prędkość pobierania do 600 Mb/s oraz wysyłania do 150 Mb/s. W przypadku HTC 10 Lifestyle mamy modem X8 ze wsparciem LTE kategorii 6. Maksymalna przepustowość jaką osiągniemy na tym modelu jest o połowę mniejsza (z dwóch częstotliwości do 300 Mb/s pobierania i 100 Mb/s wysyłania).

Różnica #4 - prędkość transferu danych z/do telefonu

Zarówno HTC 10, jak i HTC 10 Lifestyle wspierają technologię szybkiego ładowania baterii QuickCharge 3.0 i wykorzystują porty USB typu C. Jednak tylko model ze Snapdragonem 820 wspiera transfer danych z wykorzystaniem standardu USB 3.0. Przy przenoszeniu dużych plików między telefonem, a komputerem różnica między obydwoma HTC będzie zauważalna. Posiadacze HTC 10 Lifestyle będą musieli uzbroić się w więcej cierpliwości.

HTC 10 - najbliżej do Galaxy S7

Pod względem specyfikacji technicznej mocniejszemu HTC 10 najbliżej do obecnego flagowca Samsunga. Oba smartfony mają ten sam chipset, tyle samo pamięci RAM i miejsca na dane, baterię tej samej pojemności, ekrany o tej samej rozdzielczości QHD (drobne różnice w przekątnej), a na pokładzie cyfrówki 12 MP. Widoczna różnica to port standard portu USB. Co przemawia za smartfonem HTC?

HTC 10 i nakładka HTC SenseHTC 10 i nakładka HTC Sense fot. Sebastian Górski

Przede wszystkim nakładka HTC Sense bardziej przypomina czystego Androida (nie ma tylu zbędnych narzędzi oraz aplikacji). Po drugie smartfon z racji swojej aluminiowej obudowy zbiera mniej odcisków palców niż szklany tył Galaxy S7. Czynnikiem przemawiającym za koreańskim flagowcem jest za to wodoodporność.

Galaxy S7 zachowuje się nieco gorzej w kwestii dźwięku, zarówno tego z pojedynczego głośnika, jak i wyjścia słuchawkowego. Poziom sygnału audio na wyjściu 3,5 mm jest dużo mocniejszy w HTC 10, a dodatkowo smartfon wykorzystuje dwa głośniki (główny umieszczony na dole emituje niskie i średnie częstotliwości, a drugi emitujący wysokie częstotliwości znajduje się w słuchawce), mamy więc coś na kształt stereo. Pod względem możliwości foto i wideo HTC 10 nie odstaje od rynkowej czołówki, a pod wieloma względami ją przegania.

Zdjęcie wykonane HTC 10Zdjęcie wykonane HTC 10 fot. Sebastian Górski

Podsumowanie

Jeśli szukacie ciekawej alternatywy dla obecnych flagowców w stylu Galaxy S7, HTC 10 wydaje się propozycją wartą rozważenia. Przypuszczalnie jeszcze w tym roku smartfon dostanie najnowszego Androida 7.0 Nougat. Z kolei HTC 10 Lifestyle dzieli ze swoim mocniejszym odpowiednikiem wiele funkcji, jest natomiast bardziej oszczędny dla baterii. Jeśli zależy nam głównie na tym, warto rozważyć zakup słabszej wydajnościowo wersji.

Więcej o: