Dowód osobisty i prawo jazdy w smartfonie? Możliwe, że już za kilka miesięcy

Od przyszłego roku Ministerstwo Cyfryzacji chce wystartować z projektem, w ramach którego najważniejsze dokumenty (dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, polisa OC) będziemy mogli przechowywać w formie cyfrowej w smartfonie.

Projekt mDokumenty ma być realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z MSWiA. Ma on na celu ograniczenie korzystania z papierowej oraz plastikowej formy dokumentów. Za dostarczenie rozwiązania oraz utrzymanie infrastruktury będą odpowiadać Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Centralny Ośrodek Informatyki. Jak zapewniają przedstawiciele resortu, system ma być całkowicie bezpieczny dla użytkownika i działać zarówno w smartfonach, jak i starszych telefonach komórkowych.

Anna Streżyńska, szefowa Ministerstwa CyfryzacjiAnna Streżyńska, szefowa Ministerstwa Cyfryzacji źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Według informacji przekazanych na dzisiejszej konferencji przez szefową Ministerstwa Cyfryzacji, Annę Streżyńską, program pilotażowy dla mobilnego dowodu osobistego wystartuje już w maju przyszłego roku. Usługa stanie się w pełni dostępna dla obywateli w czerwcu, zaś w październiku ruszy kolejny etap mDokumentów - mobilne prawo jazdy.

Dowody rejestracyjne pojazdów oraz polisy OC przejdą na formę cyfrową z końcem 2017 roku. Na dalszych etapach rozwoju projektu należy się spodziewać stopniowego dodawania kolejnych dokumentów do cyfrowego portfela.

Schemat działania systemu mDokumentySchemat działania systemu mDokumenty źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Oczywiście, usługa mobilnych dokumentów będzie opcjonalna. Jak zapewnia MC, nadal będzie można używać dokumentów w tradycyjnej papierowej oraz plastikowej formie.

 

W wypowiedzi dla PAP-u szefowa Ministerstwa Cyfryzacji wspomniała:

Myślę, że w 2018 roku (...), kiedy będziemy obchodzili 100-lecie niepodległości będę mogła wychodzić z pracy mając te rozwiązania w zasięgu ręki, czyli we własnej kieszeni. Chciałabym mieć w tej kieszeni, w moim smartfonie, dowód osobisty, prawo jazdy, kartę rejestracyjną samochodu, dowód ubezpieczenia auta.
Więcej o:
Komentarze (135)
Dowód osobisty i prawo jazdy w smartfonie? Możliwe, że już za kilka miesięcy
Zaloguj się
 • arend_dickmann

  Oceniono 46 razy 44

  No nie wiem. Dla mnie raczej powinno to działać w drugą stronę. Wystarczy dokument tożsamości, a odpowiednie służby w swojej bazie danych powinny mieć wszystko co trzeba: prawo jazdy, oc i wszelkie inne potrzebne uprawnienia.

 • hotin

  Oceniono 103 razy 17

  Teraz to taki ex min. Boni przewraca się w Brukseli z zazdrości, jak jego następcy potrafią dobrze rządzić!

 • wloczykijas

  Oceniono 7 razy 7

  Czy nie jest to działanie na rzecz producentów smartfonów? A może oprogramowanie zapewni jeszcze Microsoft? Co z tymi, którzy nie mają smartfonów? Być może lepszym rozwiązaniem byłoby wydawanie jednego dokumentu (np. dowód osobisty i prawo jazdy) z jakimś odpowiednim oznaczeniem / hologramem możliwym do odczytania przez odpowiednie służby (nie mylić ze wszczepianymi komuś podskórnie bio-chipami, bo to akurat pomysły rodem z hodowli bydła czy przynajmniej gołębi, niemniej pojawiające się tu i ówdzie). Jednak z drugiej strony zbyt duże skupienie informacji w jednym dokumencie - nawet takim elektronicznym czy zbyt duża wiedza służb na temat obywateli zawsze daje jakąś furtkę do zwiększenia inwigilacji, wobec czego wszelkie tego typu pomysły należałoby wcześniej przemyśleć i jak najszerzej przedyskutować.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 6 razy 6

  No bardzo madre rozwiazanie .................. usterka smartfona pozbawi nas dostepu do wszystkiego nie wspomne juz o zgubieniu lub kradzierzy znalazca/zlodziej bedzie mial praktycznie dostep do wszystkiego.
  I fajna sytuacja na drodze ............ plicja zatrzymuje "samochod" i do kierowcy ..... prawo jazdy, dowod rejestracyjny itp. .............. kierowca .............. chetnie ale smartfon mi sie rozladowal ............ policjant ............. acha to w takim razie mandat i 10 punktow karnych za brak dbalosci o smartfona.

 • yrec61

  Oceniono 6 razy 6

  A kiedy nie będę musiał jechać po paszport 60 km, tylko na miejscu, w urzędzie gminy będę mógł to zrobić. A tak wygodnie już kiedyś było.

 • trybunaluda

  Oceniono 7 razy 5

  dzieki za pomysl.. pocalujcie mnie w doope

 • nixodus

  Oceniono 3 razy 3

  Pani Aniu powodzenia, jest pani jedną z nielicznych osób u steru które mają pojęcie w jakim temacie działają. Pani poprzednicy to typowe leśne dziadki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX