Projekt mDokumenty ma być realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z MSWiA. Ma on na celu ograniczenie korzystania z papierowej oraz plastikowej formy dokumentów. Za dostarczenie rozwiązania oraz utrzymanie infrastruktury będą odpowiadać Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Centralny Ośrodek Informatyki. Jak zapewniają przedstawiciele resortu, system ma być całkowicie bezpieczny dla użytkownika i działać zarówno w smartfonach, jak i starszych telefonach komórkowych.
Anna Streżyńska, szefowa Ministerstwa Cyfryzacji źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
Według informacji przekazanych na dzisiejszej konferencji przez szefową Ministerstwa Cyfryzacji, Annę Streżyńską, program pilotażowy dla mobilnego dowodu osobistego wystartuje już w maju przyszłego roku. Usługa stanie się w pełni dostępna dla obywateli w czerwcu, zaś w październiku ruszy kolejny etap mDokumentów - mobilne prawo jazdy.
Dowody rejestracyjne pojazdów oraz polisy OC przejdą na formę cyfrową z końcem 2017 roku. Na dalszych etapach rozwoju projektu należy się spodziewać stopniowego dodawania kolejnych dokumentów do cyfrowego portfela.
Schemat działania systemu mDokumenty źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
Oczywiście, usługa mobilnych dokumentów będzie opcjonalna. Jak zapewnia MC, nadal będzie można używać dokumentów w tradycyjnej papierowej oraz plastikowej formie.
W wypowiedzi dla PAP-u szefowa Ministerstwa Cyfryzacji wspomniała:
Myślę, że w 2018 roku (...), kiedy będziemy obchodzili 100-lecie niepodległości będę mogła wychodzić z pracy mając te rozwiązania w zasięgu ręki, czyli we własnej kieszeni. Chciałabym mieć w tej kieszeni, w moim smartfonie, dowód osobisty, prawo jazdy, kartę rejestracyjną samochodu, dowód ubezpieczenia auta.