Sprawdź, czym oddychasz. Najlepsze aplikacje i strony ostrzegające przed smogiem

Robert Kędzierski
Zanieczyszczone powietrze może być niezwykle groźne dla zdrowia. Czy smogu muszą obawiać się tylko mieszkańcy Krakowa? Warto się przekonać, korzystając z tych aplikacji.

Smog jest wielkim zagrożeniem dla naszego zdrowia. Dlatego jakość powietrza, którym oddychamy, jest stale monitorowana przez liczne stacje rozsiane po terytorium całego kraju. Codziennie aktualizowane informacje pozwalają upewnić się, czy nie grozi nam niebezpieczeństwo. Zdarza się bowiem, że poziom zanieczyszczeń jest tak duży, że wymaga podjęcia kroków ostrożności. 

Czytaj też: 10 substancji droższych niż złoto. Niektóre są groźne.

Zabójcze pyły 

Powietrze, którym oddychamy jest zanieczyszczone mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Najbardziej groźne są pyły PM10 i PM2.5. Nazwy określają rozmiar cząstki - 10 mikrometrów i 2,5 mikrometra. Pierwsze są groźne dla górnych dróg oddechowych przy stężeniu wynoszącym ponad 200 mikrogramów na metr sześcienny. Drugie są groźniejsze, bo mogą przenikać przez płuca do krwiobiegu. Tutaj groźny poziom zaczyna się już od 25 mikrogramów na metr sześcienny.  

Wiedz czym oddychasz 

Sprawdzanie jakości powietrza jest możliwe zarówno z poziomu smartfona, jak i komputera. Najwygodniej pobrać aplikację.  

Zanieczyszczenie Powietrza - zagrożenie pod kontrolą

Aplikacja 'Zanieczyszczenie powietrza'Aplikacja 'Zanieczyszczenie powietrza' Fot. Carlos Martinez

Aplikacja pozwala sprawdzać poziom zanieczyszczeń mieszkańcom większości dużych miast. Oferuje dane z niemal całej Polski. Ostrzega zarówno przed pyłami, jak i stężeniem dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), ozonu (O3), tlenku węgla (CO) i benzenu (C6H6).  
Stan powietrza jest przedstawiany na wykresie nie tylko dla poszczególnych miast, ale nawet ulic. Co więcej, aplikacja oferuje również mapę, na której możemy sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższa stacja pomiarowa. 

SmokSmog - dla mieszkańców południa Polski 

Aplikacja SmokSmogAplikacja SmokSmog Fot. Carlos Martinez

Stworzona głównie dla mieszkańców Krakowa i innych miast południowej Polski. Tu ostrzeżenia mają postać wartości procentowej. Jedno spojrzenie na ekran pozwala ocenić, czy poziom pyłów PM10 jest stanowczo za wysoki.  

Jakość powietrza w Krakowie jest tak zła, że powstała też aplikacja dedykowana mieszkańcom tego miasta.

Kraków SmogKraków Smog Fot. Carlos Martinez

Kraków Smog wyświetla jednocześnie prognozę pogody i ostrzeżenia o zanieczyszczeniu.  

Badaj powietrze z komputera 

Wygodnym sposobem sprawdzania stanu powietrza jest korzystanie ze strony Inspekcji Ochrony Środowiska. Na interaktywnej mapie każda ze stacji pomiarowych jest symbolizowana kółkiem.

Mapa zanieczyszczeń powietrzaMapa zanieczyszczeń powietrza Fot. http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current

Po kliknięciu wybranego miejsca uzyskujemy dokładne informacje o zanieczyszczeniu. O jakości powietrza informuje nas kolor kółka - zieleń oznacza dobrą jakość, czerwień złą.  

Strona Inspekcji jest też świetnym źródłem informacji o tym, jak oceniać jakość powietrza. Na stronach inspekcji znajdziemy linki do lokalnych oddziałów. Te publikują własne mapy i dane, możemy więc ograniczyć się do sprawdzania poziomu zanieczyszczeń tylko dla najbliżej okolicy.  

Jakość powietrza w niektórych miejscach Polski bywa naprawdę zła, dlatego warto korzystać z aplikacji i stron internetowych. Warto widzieć, czym oddychamy.  
  


 
 
 
 

Więcej o: