Nowa wersja Google Chrome ostrzeże przed niebezpiecznymi stronami

Gigant z Mountain View testuje nową funkcję w wersji beta przeglądarki Google Chrome. Znalazła się tam funkcja ostrzegająca o stronach bez zabezpieczeń HTTPS.

Google Chrome w wersji 56 weszła własnie w fazę beta. Pojawiła się tu przydatna funkcja, która ostrzeże użytkowników o braku zabezpieczeń na danej stronie internetowej.

Chodzi konkretnie o strony internetowe wymagające podania poufnych danych, takich jak hasła czy numer karty płatniczej. Jeśli zatem połączenie z taką stroną nie jest szyfrowane z lewej strony paska adresu znajdziemy komunikat "Not Secure", czyli "niebezpieczne".

Not SecureNot Secure fot. ze strony blog.chromium.org

W dalszym ciągu dużą popularnością wśród cyberprzestępców cieszą się ataki phishingowe. Wymierzone są w nieuwagę internautów, którzy podają swoje dane na stronach podobnych np. do serwisów transakcyjnych banków, jednak (w przeciwieństwie do prawdziwych serwisów) nie są zabezpieczone szyfrowanym połączeniem HTTPS.

Być może dodanie wyraźnego ostrzeżenia na pasku adresu uchroni część użytkowników przed kradzieżą poufnych danych, a w konsekwencji także pieniędzy.

Google wyda stabilną wersję Chrome już za kilka tygodni. Wtedy nowość stanie się dostępna dla wszystkich. Być może do tego czasu amerykańska firma ulepszy jeszcze nieco działanie funkcji.

Więcej o: