Dlaczego niszczymy starsze smartfony? Chcemy mieć pretekst, by kupić nowe urządzenie

Użytkownicy smartfonów podświadomie narażają swoje urządzenia na ryzyko zniszczenia w momencie, gdy na rynku pojawi się nowszy telefon.

Do takich wniosków doszli pracownicy Columbia Business School, Harvard Business School oraz University of Michigan. Z ich badań wynika, że podświadomie szukamy pretekstu do wymiany w pełni sprawnego telefonu na nowy model, który nam bardziej odpowiada. Warto zaznaczyć, że to badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, w Polsce stare smartfony częściej niż pod koła pociągu, trafiają na Allegro.

Czytaj też: Jak dbać o akumulatory w smartfonach

Do sklepu bez wyrzutów sumienia

- Czulibyśmy się winni wymieniając smartfon bez powodu. Jeśli jednak produkt, którego używamy, zostanie uszkodzony lub zniszczony, zyskujemy uzasadnienie do zmiany sprzętu bez poczucia marnotrawstwa – wyjaśniają autorzy badania.

Zdaniem naukowców przemawiają za tym także statystyki. Okazuje się na przykład, że liczba zgłoszeń od użytkowników chcących odzyskać zagubione iPhone’y, wyraźnie spadała po wprowadzeniu na rynek nowego modelu.

Ciekawe zależności zauważono także śledząc ceny zakupu i utratę wartości smartfonów. Zaobserwowano, że po premierze kolejnej generacji urządzenia, telefony są zaniedbywane, co w efekcie obniża ich wycenę.

Nie tylko smartfony

Amerykańscy naukowcy stwierdzili, że w warunkach badawczych bardzo podobne zachowania można stwierdzić w przypadku użytkowników kubków, szklanek czy szamponów, którym zaproponowano możliwość uzyskania nowszej wersji produktu.

Badani nie zdawali sobie sprawy, że zaniedbują produkty. Ich zdaniem podejście nie zmieniło się i nie próbowali świadomie uszkodzić kubków czy telefonów.

Smartfon za 1000zł? Za tę kwotę można mieć w zasadzie wszystko

Smartfon do 500 złotych? Jest w czym wybieraćSmartfon do 500 złotych? Jest w czym wybierać Fot. Robert Kędzierski