Policja nie zablokowała dostępu do twojego komputera. To nowe oszustwo

Kolejne oszustwo w sieci. Tym razem przestępcy nie popisali się pomysłowością, jednak i tak wielu może się na to nabrać.

Co jakiś czas informujemy o kolejnym oszustwie w sieci. Niektóre z nich są na tyle wyrafinowane, że efektów bardzo ciężko się pozbyć ze swojego komputera.

Częściej mamy jednak do czynienia z prostymi atakami, tak jak i w tym przypadku. O sprawie poinformował Niebezpiecznik. Przestępcy celują w mniej doświadczonych użytkowników komputera. 

W sieci możemy natrafić na stronę internetową chrome-setup.bid/pl/, która automatycznie uruchamia się w trybie pełnoekranowym. Strona wyświetla w przeglądarce fałszywy komunikat o zablokowaniu dostępu do komputera.

Przestępcy podszywają się pod policję i informują o rzekomym złamaniu prawa i możliwości wpłacenia grzywny w wysokości 300 zł. W przeciwnym razie miałoby zostać wszczęte postępowanie karne.

Nowe oszustwoNowe oszustwo fot. dzięki uprzejmości Niebezpiecznik.pl

Na pierwszy rzut oka widać jednak, że strona zbudowana jest niedbale. Szczególnie rażą obecne w komunikacie błędy językowe. Na szczęście w rzeczywistości komputer wcale nie został zablokowany.

Strona imituje dolny pasek systemu, a także adres strony internetowej policja.pl. Mniej doświadczonych użytkowników może przestraszyć także brak możliwości zamknięcia przeglądarki. Po kliknięciu myszką nadawany jest dźwięk syren policyjnych. Wszystko przez to, że strona pokazuje fałszywą nakładkę graficzną wyświetlaną na pełnym ekranie.

Aby wyjść z trybu pełnoekranowego wystarczy nacisnąć klawisz Escape. Na koniec pozostało już tylko zamknięcie karty w przeglądarce. Przestrzegamy przed podobnymi podejrzanymi komunikatami.

Więcej o: