Zabezpieczasz smartfon w ten sposób? Na 95 procent to niezbyt bezpieczne. Najnowsze badania

Robert Kędzierski
Naukowcy z Wielkiej Brytanii dowiedli, że blokowanie smartfonu z Androidem za pomocą wzoru nie jest całkowicie bezpieczne.

Wielu użytkowników zabezpiecza dostęp do swojego smartfona z Androidem za pomocą wzoru. Odblokowanie urządzenia wymaga przeciągnięcia palcem po ekranie w określonej kolejności.

Czytaj też: Android doskonale nadaje się do grania. Mamy na to 10 dowodów. 

Naukowcy z Uniwersytetu Lancaster dowiedli - kolejny raz -  że ta metoda nie jest doskonała. Na szczęście dla użytkowników, by złamać zabezpieczenie, potrzebny jest kontakt z ofiarą. Przeraża za to skuteczność ataku. Wynosi ona 95 procent.

Podejrzyj i ukradnij

Do telefonu zabezpieczonego wzorem najłatwiej dostać się podglądając swoją ofiarę. To jest jednak trudne, bo trzeba stać bardzo blisko niej. Brytyjscy naukowcy stworzyli algorytm, który ułatwia przejęcie wzoru. Do jego wyliczenia potrzebuje nagrania wykonanego z dużej odległości. Kamera nie musi uchwycić wzoru - telefon może leżeć płasko na stole. 

Brytyjscy naukowcy znaleźli sposób na obejście zabezpieczenia AndroidaBrytyjscy naukowcy znaleźli sposób na obejście zabezpieczenia Androida Fot. Uniwersytet Lancaster

Brytyjczycy dowiedli, że wykorzystując lustrzankę są w stanie przechwycić wzór z odległości dziewięciu metrów - wyjaśnia Mashable.

W badaniach opublikowanych przez naukowców zastanawia jeszcze coś. Bardziej skomplikowane wzory były... łatwiejsze do złamania. Udawało się je odgadnąć maksymalnie za piątym razem w 97,5 procent przypadków. 

 

 

Więcej o: