Windows 10 ma już co czwarty komputer na świecie. Do króla mu nadal daleko

Microsoft może mieć powody do zadowolenia. Według najnowszego raportu analityków NetMarketShare, udziały Windows 10 w rynku systemów operacyjnych przekroczyły już magiczną barierę 25 proc. Co prawda dystans do nadal królującego w rankingach Windows 7 nieco się zmniejsza, ale ten ostatni korony szybko nie odda.

To wyraźny skok dla Windows 10, biorąc pod uwagę, że o tej samej porze 12 miesięcy wcześniej ‘dziesiątka’ była zainstalowana na 11,85 proc. pecetów. Mamy zatem wzrost rok do roku o aż 114 proc. Według danych NetMarketShare wskaźnik dla najnowszej odsłony systemu Microsoftu zatrzymał się na 25,36 proc. (jeszcze w ubiegłym miesiącu było 24,36 proc.). Poprzednia wersja, czyli Windows 8.1, dzierży skromne 6,9 proc.

Udziały w rynku systemów operacyjnych według NetMarketShare (styczeń 2017)Udziały w rynku systemów operacyjnych według NetMarketShare (styczeń 2017) źródło: NetMarketShare

Król jest jeden - Windows 7

To jednak nadal znikomy udział w porównaniu do dominującej pozycji wydanego w październiku 2009 roku Windows 7. Udziały najpopularniejszego systemu operacyjnego świata nieco stopniały. Wynoszą obecnie 47,2 proc. (48,34 proc. miesiąc temu). Imponująco i jednocześnie przerażająco mogą wyglądać statystyki dotyczące leciwego Windows XP. Według NetMarketShare jest on nadal zainstalowany na ponad 9 proc. komputerów na całym świecie.

Czytaj też: Nowy Windows jeszcze w tym roku. To może być rewolucja, którą Microsoft obiecuje od lat

Biorąc pod uwagę powyższe dane, udziały Max OS X oraz Linuksa w rynku systemów operacyjnych można określić mianem śladowych. Mac OS X 10.12 ma obecnie 2,75 proc (miesiąc temu 2,31 proc.) Wcześniejszy Mac OS X 10.11 zatrzymał się na 1,73 proc, zaś Linux - 2,27 proc.

Więcej o:
Komentarze (21)
Windows 10 ma już co czwarty komputer na świecie. Do króla mu nadal daleko
Zaloguj się
 • maxthebrindle

  Oceniono 4 razy 2

  2,27 procenta Linuxa na desktopach - to jest naprawdę ważna informacja. Można się śmiać, ale Linux przez lata oscylował wokół 1,5 procenta a 2 wydawało się granicą trudną do przeskoczenia. Tymczasem ostatnie dwa lata to znaczący wzrost popularności tego systemu (w jego różnych wersjach: Ubuntu, Mont, Manjaro). Okazuje się, że polityka producenta Windows z jednej strony i MacOS z drugiej - które łączy decydowanie za użytkownika, co dla niego najlepsze - przysparza zwolenników Linuksowi wśród ludzi, dla których komputer pozostaje przede wszystkim narzędziem pracy. Także projekty opensourcowego oprogramowania ostatnio dojrzały i w wielu dziedzinach daje się już naprawdę wygodnie pracować. Linuksowi wciąż wprawdzie sporo brakuje, ale jest to głównie wina producentów oprogramowania, takich jak Adobe, ktorzy nie portują swoich produktów dla Linuxa, choć mogliby to zrobić.

 • alexcomp

  Oceniono 5 razy 1

  W dalszym ciągu uważam XP za bardzo porządny system, ma wiele zalet także przewyższających 7. Ale 10 nie trawię, i gdyby nie nachalna polityka firmy MS dycha byłaby o wiele niżej. Na pewno pomogła jej możliwość darmowej przesiadki z bardzo kiepskiej VISTY, chyba skorzystali z niej wszyscy i pewnie teraz wielu płacze. Przesiedli się też użytkownicy win 8. Tak więc teraz zacznijmy liczyć: ładne parę procent z VISTY i następne parę procent z 8 to pewnie 10 do 15 procent rynku. Reszta to ci, którzy kupili nowy sprzęt w przeciągu ponad ostatniego roku. Więc gdzie tu sukces? Ale Gazeta ma chyba procent z zysków bo ostatnio nie ma dnia żeby nie piała peanów na cześć dziesiątki.

 • acototak

  Oceniono 1 raz 1

  Bo przyniosę z piwnicy 3.11

 • wrednyfranek

  0

  jak dla mnie W10 jest ok. chodzi najlepiej na stacjonarnym kompie, który kupiłem z vistą w 2009(?) i działa wg mnie najlepiej. System najszybciej wstaje w porównaniu do wcześniejszych, najmniej się wiesza. 7ka była ładniejsza, ale nie mam się czego czepiać do 10tki

 • jami88

  Oceniono 2 razy 0

  A ja mam pytanie - kiedy MS powie, ile będzie chciał za subskrypcję Windows 10?
  Bo na razie jest to kupowanie na zasadzie:
  klient: A za ile?
  MS: dogadamy się...

  A może coś przeoczyłem i dlatego nie wiem?

 • mjunhy

  Oceniono 2 razy 0

  Próbowałem zainstalować windows 10 na moim komputerze i nie da się.
  Pamięci mam 8 GB, procesor AMD Athlon i nie działa ?

 • rlnd

  Oceniono 2 razy 0

  "Windows 10 ma już co czwarty komputer na świecie."
  next.gazeta.pl nie ma korekty. Gdzie ten Windows 10 przechowuje te komputery? Odbiera je właścicielom? Kupuje?

 • jedyny_times

  Oceniono 4 razy 0

  Od kiedy się na stałe przesiadłem na Ubuntu nie chcę mieć do czynienia nic z windowsem, nic. Poza wszystkim windows 10 to jest jeden cały wielki trojan.

 • komandorbuka

  Oceniono 1 raz -1

  Windows 10 ma już co czwarty komputer na świecie? Co to za bzdety znowu? Nie znam nikogo kto ma ten syf.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX