Google stworzył narzędzie, które pozwoli odtworzyć zamazane zdjęcie. Piksele zmieni w wyraźną twarz

Robert Kędzierski
Nowa technologia Google pozwala odtworzyć zamazane zdjęcia. To może być rewolucja w identyfikacji osób.

Jednym z najprostszych sposobów na zamazanie czyjejś twarzy jest zmiana ilości pikseli, które składają się na jej obraz. Google stworzył specjalną technologię, która ten proces potrafi w pewnym sensie odwrócić. 

Czytaj też: Facebook uznał, że to zdjęcie jest niezgodne ze standardami. Modelka była za gruba. 

Sztuczny umysł stworzony w ramach projektu Brain, próbuje odtworzyć to, co na zdjęciu zasłonięto. Robi to w dwóch procesach. W pierwszym zamazane zdjęcie o rozdzielczości 8x8 pikseli jest dopasowywane do zdjęć z bazy systemu. Jak wyjaśnia Arsetchnica algorytmy rozmazują zdjęcia z bazy i szukają pasujących. 

W drugim procesie algorytmy interpretują poszczególne elementy obrazu. Jeśli na przykład sztuczny umysł dojdzie do wniosku, że na zdjęciu jest twarz białej kobiety, to w drugim kroku będzie dopasowywał elementy tej twarzy: brwi, usta oczy. 

Google potrafi odtworzyć zdjęcieGoogle potrafi odtworzyć zdjęcie Po lewej zdjęcia zamazane, z których odtwarzano obraz. W środku zdjęcia odtworzone przez sztuczną inteligencję Google. Po prawej zdjęcia źródłowe (po zmniejszeniu rozdzielczości). Fot. Google

Efekty działania algorytmu są imponujące. Powyżej widzimy: zdjęcie zdjęcie odtwarzane, zdjęcie po odtworzeniu oraz fotografię źródłową (ograniczoną do rozdzielczości 64x64 piksele). 

Zgodność nie jest stuprocentowa, ale może być wystarczająca, by zidentyfikować jakąś osobę albo przedmiot. Technologia może być stosowana zarówno w usługach Google, jak i w narzędziach zewnętrznych - na przykład w kryminalistyce.Trzeba jednak zaznaczyć, że efektem prac sztucznej inteligencji jest swego rodzaju interpretacja zdjęcia odtwarzanego. Dla wielu technologia jest jednak na tyle doskonała, by mieć kolejny dowód do obawiania się utraty prywatności. Mała rozdzielczość zdjęcia, niewyraźne szczegóły nie będą już przeszkodą, by nas zidentyfikować.