Google prezentuje Android Wear 2.0. Inteligentne zegarki będą bardziej osobiste i bardziej użyteczne

Robert Kędzierski
Google zaprezentował dziś nową odsłonę systemu przeznaczonego na inteligentne zegarki. W Android Wear 2.0 rewolucji nie ma, ale jest kilka istotnych zmian, które uczynią gadżety bardziej przydatnymi. Nocnych kolejek pod sklepami raczej jednak nie będzie.

Google zaprezentował dziś Android Wear 2.0. System, który stworzono specjalnie dla inteligentnych zegarków zmienia się w kilku aspektach. 

Google prezentuje Android Wear 2.0Google prezentuje Android Wear 2.0 Fot. Google

Będzie szybciej i bardziej osobiście

Po pierwsze urządzenia będą teraz bardziej osobiste. Użytkownicy zyskują więcej layoutów i więcej możliwości aranżacji ekranu głównego. Można teraz na niego wciągać poszczególne aplikacje - tak jak na ekran smartfona.

Czytaj też; Apple ma 80 procent udziału w rynku smartwatchy. To może być zła wiadomość. 

Przez zwiększone spersonalizowanie polepsza się użyteczność zegarka. Teraz to właściciel decyduje: z tego miejsca chcę wezwać Ubera, z tego zadzwonić, a z tego wysłać wiadomość. 

Przydatność inteligentnego gadżetu ma też wzrosnąć przez ulepszone działanie systemu, który, według portalu BGR, jest teraz znacznie szybszy. 

embed

"Okrągły" interfejs

Zmiany w warstwie graficznej są wyraźne. Z jednej strony uproszczono symbole z drugiej wprowadzono nowy układ ikon. Ułożono je wokół tarczy niczym godziny. Według PC World zmiana jest pozytywna. Obsługa zegarka stała się bardziej intuicyjna 

Wygodniej zareagować na powiadomienie

Google ulepszył też sposób reakcji na wiadomość. Łatwiej odpisać, bo polepsza się wsparcie dla rozpoznawanie pisma. Przede wszystkim jednak wygodniej wybrać sposób reakcji, bo użytkownik, który otrzymał wiadomość ma do wyboru trzy ikony: oddzwoń, wyślij emoticona, odpisz. W praktyce może to oznaczać szybszą interakcję. 

Asystent na nadgarstku

Android Wear 2.0 umożliwia też wygodne korzystanie z asystenta Google - zegarek obsługuje zapytania głosowe. Korzystanie z zegarka ma też ułatwić stworzenie specjalnej wersji sklepu Google Play - będą w nim dostępne aplikacje tylko na zegarek. To znacznie wygodniejsze, niż szukanie nowych rozwiązań w standardowym sklepie. Zegarki z Android Wear mogę też służyć do płacenia za pomocą Android Pay,.

LG prezentuje potęgę Anroid Wear 2.0

LG Watch Style i LG Watch SportLG Watch Style i LG Watch Sport Fot. LG/Google

Pierwszymi zegarkami z nowym systemem Google, które trafią na rynek (dziś są dostępne w USA) są LG Watch Style i LG Watch Sport. Powstały przy współpracy Google. 

Android Wear trafi wkrótce na urządzenia już dostępne na rynku. 

Jest lepiej, ale to może nie wystarczyć

Pojawienie się Android Wear 2.0 jest dobrą wiadomością dla użytkowników. Ci, którzy zdecydowali się kupić zegarek zyskają szybsze i lepiej dopasowane oprogramowanie. Nie wiadomo jednak, czy nowa wersja systemu będzie dostatecznym powodem, by branża inteligentnych zegarków złapała drugi oddech. Wyniki Apple pokazują, że producenci smartwatchy mogli dojść do ściany. Całkiem możliwe, że zegarki osiągnęły szczyt swego rozwoju i nasycenia rynku znacznie szybciej niż tablety. 

Więcej o: