PiS na wojnie z hakerami. Nie próbuj włamywać się na serwer. Nawet dla zabawy. Może ci grozić 5 lat więzienia

Robert Kędzierski
Nowe przepisy przyjęte przez Sejm przewidują surowe kary dla tych, którzy włamują się na serwery lub testują ich zabezpieczenia. Regulacje są na tyle nieprecyzyjne, że mogą uderzyć w dbających o nasze bezpieczeństwo specjalistów, a nawet w zwykłych internautów. 

Wraz z przepisami dotyczącymi konfiskaty rozszerzonej, umożliwiającej zajęcie mienia uzyskanego na drodze przestępstwa, Sejm przyjął regulacje dotyczącą internetu. Nowe zasady przewidują surową karę dla osób, które wytwarzają, udostępniają i rozpowszechniają oprogramowanie mające na celu łamanie haseł i nieuprawnioną penetrację systemów teleinformatycznych. 

§ 1. Kto wytwarza, pozyskuje, zbywa lub udostępnia innym osobom urządzenia lub programy komputerowe przystosowane do popełnienia przestępstwa określonego w art. 165 § 1 pkt 4, art. 267 § 3, art. 268a § 1 albo § 2 w związku z § 1, art. 269 § 1 lub 2 albo art. 269a, a także hasła komputerowe, kody dostępu lub inne dane umożliwiające nieuprawniony dostęp do informacji przechowywanych w systemie informatycznym, systemie teleinformatycznym lub sieci teleinformatycznej, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Niejasne przepisy mogą uderzyć w internautów 

Przepisy są restrykcyjne i przeciętny internauta powinien o nich wiedzieć. Ściągając z sieci oprogramowanie za pomocą sieci torrent udostępniamy je. Wystarczy więc pobrać pakiet "hakerskiego" oprogramowania, nawet bez intencji włamywania się gdziekolwiek, by "podpaść" pod paragraf, który przewiduje karę za udostępnianie. Tego typu programy można też ściągnąć pod postacią aktywatorów do aplikacji i systemów komputerowych. Tu ryzyko jest mniejsze, ale istnieje. 

Problemem mogą też okazać się całkowicie legalne narzędzia służące specjalistom do normalnej pracy. 

Czyli pobierając (pozyskując) taki np. Kali Linux, który może służyć do popełnienia praktycznie dowolnego przestępstwa komputerowego automatycznie podpada się pod paragraf?! Już takim NetCatem można zrobić dużo szkód…, albo o zgrozo, zwykłą przeglądarką 

- kpi jeden z czytelników Niebezpiecznika. 

To właśnie specjaliści od cyberzabezpieczeń mają największe powody do zmartwień mają. Przepisy nie "przejmują się" bowiem intencjami. Nie odróżniają dobrych hakerów i testerów zabezpieczeń od przestępców. Karalny może być udział w programach typu bug bounty.  

Nie włamuj się nawet dla zabawy

Warto pamiętać o tym, że nowe przepisy mogą być przyczyną tych, którzy włamują się dla zabawy. Dla samej satysfakcji z pokonania zabezpieczeń. 

embed

Spore wątpliwości może też budzić przepis umożliwiający podsłuchiwanie osób wytwarzających oprogramowanie do łamania zabezpieczeń. 

Polska stała się ostatnio celem kilku cyberataków, wprowadzenie nowych regulacji nie jest więc nieuzasadnione. Wrzucanie do jednego worka specjalistów od zabezpieczeń i pospolitych przestępców nie jest jednak rozwiązaniem problemu. 

Możnaby w tym zakresie znacznie poprawić Kodeks karny i jest już gotowy pomysł jak to zrobić. Ten pomysł w listopadzie ub.r. przedstawiła minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Zaproponowała ona wprowadzenie do kodeksu karnego tzw. kontratypów, czyli przepisów wyłączających karalność “szukania dziur” w określonych okolicznościach. Niestety jak dotąd nie widzieliśmy żadnego projektu ustawy, który wprowadzałby te kontratypy.

- wyjaśnia Niebezpiecznik.pl

O tym jak krzywdzące może być nieprecyzyjne prawo przekonujemy się w przypadku spraw związanych z piractwem. Przepisy przewidują karę za rozpowszechnianie filmów i programów. Prokuratura i policja ściga więc również tych, którzy udostępnili za pomocą sieci torrent niewielki fragment pliku. Przeszukania, konfiskata komputera, wezwania na przesłuchania nie są zbyt miłe, a właśnie to grozi tym, którzy naruszą niezbyt precyzyjne prawo dotyczące łamania zabezpieczeń. 

Czytaj też: Polak dowodził gangiem wyłudzaczy. Nie możemy pokazać jego twarzy. 


 

Komentarze (71)
PiS na wojnie z hakerami. Nie próbuj włamywać się na serwer. Nawet dla zabawy. Może ci grozić 5 lat więzienia
Zaloguj się
 • senseiek

  Oceniono 22 razy 18

  Wg tego artykulu wszyscy ludzie posiadajacy komputer/komorke powinni isc do wiezienia. Kazdy Windows/Linux/Unix ma wbudowana funkcje ping, do testowania netu.. a ping uruchomiony w petli mozna uznac za DoS attack.. Jak to dobrze byc w krainie debili ktorzy na niczym sie nie znaja... ;)

 • bzzbzzbzz

  Oceniono 17 razy 13

  Czyli Bill Gates, Linus Torvalds, oraz 90% inżynierów z branży it pójdzie siedzieć .....
  Stary dobry HOIC działa na Windowsie - Gates - 5 lat
  Większość skryptów do ddos, dos itp itd działa na Linuksie - Linus sorry od Ziobry 5 lat w gratisie
  3Com - robi karty sieciowe, gdyby nie one nie dało by się włamać do systemu - sorry CEO 3Com - 4.5roku za kratkami,
  Wszyscy nauczyciele informatyki - 5 lat, w końcu uczą obsługi komputera, a to komputer jest drugim narzędziem niezbędnym do włamania,
  o kurde, a Ci od światłowodów, a dostawcy energii ....
  Wszyscy na 5 lat za kraty.... bo nieprecyzyjne przepisy to władza nad społeczeństwem.

 • remo29

  Oceniono 13 razy 7

  Jeśli znają się na tym tak jak na edukacji, środowisku, finansach, prawie, dyplomacji i ruchu drogowym, to hakerzy mogą spać spokojnie, bo po dupie dostanie najwyżej dzieciarnia, która odgadła hasło "admin123".

 • habib78

  Oceniono 8 razy 6

  zasada pareto działa równiez jeśli chodzi o IQ, 80% zasobów jest w głowach 20% ludzi. Niestety te 80% ma tylko 20% głosów w demokracji.
  Mniej by mnie bolało gdyby wykoryzstywali to ludzie cyniczni acz inteligetni. Ale jak patrze w oczy tęskniacych za rozumem broszki, klempy czy marszałka wykluczyńskiego to mam doła

 • adamtko

  Oceniono 8 razy 6

  To nie jest bat na ruskich hakerów, ani na żadnych hakerów.
  To jest jeden z tysiąca przepisów, które ułatwią skazanie dowolnego (niewygodnego) obywatela.
  Wystarczy, by ktoś mniej lub bardziej anonimowo zgłosił policji np. przemoc domową, albo zapach marychy.

 • obywatel_pol

  Oceniono 5 razy 5

  Może bandzie agentów chodzi o to że monopol na eksplorację polskiego internetu będą miały rosyjskie służby. Polacy mają zakaz, bo wszystko może podpaść pod paragraf. Jak zwykle Putin będzie zadowolony z obecnego "polskiego" rządu.

 • trololololo

  Oceniono 5 razy 5

  po tym się poznaje rzady idiotów, zakazać i karać. zastanawiam się, w jaki sposób firmy wykonujące audyty bezpieczeństwa infrastruktury sieciowej mają testować zabezpieczenia, skoro każdy test penetracyjny jest w myśl tej ustawy karanym przestępstwem?

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 4 razy 4

  Polacy będą się dzielić na tych którzy już siedzieli i na tych którzy będą siedzieć.

 • spyderman2

  Oceniono 4 razy 4

  te nie kompetentne pisiury ubiły już stadniny koni, teraz biorą się za demolkę informatyki bo kłamczyński nie wie co to komputer

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX