Nokia raportuje: wzrost infekcji smartfonów złośliwym oprogramowaniem o 400 procent

Z ostatniego półrocznego cyklu raportów Nokia Threat Intelligence wynika, że problem infekcji smartfonów złośliwym oprogramowaniem zaczyna przybierać na znaczeniu. Najbardziej narażeni są w tym wypadku użytkownicy Androida.

Dane do raportu zbierane są na podstawie analiz 100 mln urządzeń mobilnych na terenie Europy, Ameryki Północnej, Azji oraz Bliskiego Wschodu wykorzystujących rozwiązanie Nokia NetGuard Endpoint Security. Wynika z niego, że druga połowa ubiegłego roku przyniosła wzrost miesięcznego współczynnika infekcji smartfonów złośliwym oprogramowaniem z 0,49 do 0,9 proc. Na pierwszy rzut oka nie można chyba mówić o tragedii.

Sprawa wygląda dużo gorzej, jeśli spojrzymy na wzrost aktywności mobilnego złośliwego oprogramowania w ujęciu rocznym. W tym względzie raport Nokia Threat Intelligence jest bezlitosny. Wzrost liczby infekcji o 400 proc. może świadczyć o tym, że wbrew obiegowej opinii zagrożenie złośliwym oprogramowaniem przestaje być wyłącznie problemem użytkowników pecetów. Tych drugich nadal trudno przekonać do instalowania antywirusów na urządzeniach mobilnych.

Aż 81 procent przypadków dotyczyło smartfonów z Androidem. Na drugim miejscu uplasowały się urządzenia z Windowsem (15 proc.). Posiadacze iPhone’ów mogą czuć się najbardziej bezpieczni. Raport Nokia Threat Intelligence wspomina o zaledwie 4 proc. zanotowanych infekcji. Przypuszczalnie jest to związane z dużo mniejszą fragmentacją rynku urządzeń Apple.

Czytaj też: Chcesz mieć bezpieczny smartfon z Androidem? Google zaleca wybrać jeden z tych modeli

Niepokojący trend wykazany w raporcie Nokii potwierdzają również ostatnie dane Kaspersky Labs. Obecna liczba infekcji złośliwego oprogramowania na smartfonach jest trzy razy wyższa, niż notowana w 2015 roku. Aż 16 na 20 najczęściej zainfekowanych aplikacji stanowią trojany wyświetlające nachalne reklamy i pobierające w tle inne złośliwe programy.

Były GROM-owiec: Żołnierz ma prawo być dobrze dowodzony [NEXT TIME]

Więcej o: