Nielimitowany internet LTE z limitem? Takie oferty mogą być wkrótce zakazane

Robert Kędzierski
Internet mobilny staje się w Polsce coraz popularniejszy i tańszy. Operatorzy bijąc się o klienta sięgają po niezbyt jasne określenia dotyczące swojej oferty. Urząd Ochrony Konsumenta i Konkurencji sprawdza, czy klient nie jest wprowadzany w błąd określeniem "nielimitowany internet".

W lutym Urząd Ochrony Konsumenta i Konkurencji nałożył na Cyfrowy Polsat i Polkomtel karę wynoszącą łącznie ok. 40 mln zł. Powodem było wprowadzające w błąd, zdaniem urzędu, określenie "Internet bez limitu". 

.. źródło: UOKiK

Okazuje się, że inni mobilni operatorzy w walce o klienta również czasami stosują podobne określenia. UOKiK dokonuje właśnie przeglądu rynku. 

W swoich ofertach i przekazach reklamowych najwięksi operatorzy zachęcają klientów usługami nielimitowanymi. Ale w praktyce stosują limity, a więc wprowadzają w błąd. Dotyczy to głównie internetu mobilnego.

- wyjaśnia  Łukasz Wroński, dyrektor departamentu ochrony interesów konsumentów w UOKiK cytowany przez Gazetę Prawną. 

Chodzi bowiem o to, że konsumenci i operatorzy inaczej rozumieją słowo "nielimitowany". Według pierwszych taka oferta oznacza nieograniczoną możliwość pobierania danych z maksymalną prędkością. Operatorzy twierdzą, że słowo określa tylko ilość danych, a nie prędkość ich ściągania.

Stąd też nielimitowany internet "kończy się" boleśnie, kiedy jego prędkość spada np. do 1Mb/s. 

Sytuację obrazuje rozmowa przeprowadzona z konsultantem jednego z operatorów. Poprzedzona wyszukaniem w internet frazy "nielimitowany internet lte".

Konsultant pytany wprost o to co oznacza "bez limitu" dopiero za trzecim razem wyraźnie określa, że słowo dotyczy ilości danych, nie prędkości. 

Według szefa UOKiK telekomy nie mogą swoją ofertą wprowadzać w błąd konsumenta, a termin "nielimitowany" często używany jest w mylący sposób. Możliwe zatem, że Urząd podejmie decyzję, która może być wiążąca dla całej branży. Czy nieprecyzyjne określenie zniknie wreszcie z ofert? 

Więcej o:
Komentarze (44)
Nielimitowany internet LTE z limitem? Takie oferty mogą być wkrótce zakazane
Zaloguj się
 • beton_janek_beton

  Oceniono 18 razy 10

  Nielimitowane napoje są u mnie w knajpie za jednorazową opłatą 50 zł, ale po wypiciu 3 szklanek napoju, prędkość nalewania kolejnych szklanek spada do 1 kropli na minutę. MOŻECIE PAŃSTWO PIĆ DO WOLI ZAPRASZAM.

 • jakis_gosc01

  Oceniono 7 razy 7

  Bardzo dobrze. Sprzedają niby internet bez limitu, a w regulaminie, że po pobraniu np 100 GB prędkość zostaje ograniczona do maksymalnie 1 Mbit/s, tak jak np w ofertach internetowych Play. A jak złożysz reklamację, to się tłumaczą, że to jest internet bez limitu danych, a nie bez limitu prędkości. Ja już się na takie coś nie nabiorę, wielu którzy już mieli do czynienia z tymi oszustami telekomunikacyjnymi pewnie także, ale jest też sporo ludzi, którzy np "nielimitowany" internet z sieci komórkowej kupują pierwszy raz i nie zdają sobie sprawy, że w sieci komórkowej "bez limitu" nie oznacza tego samego co u operatorów dostarczających internet po kablu. A jakby tego było mało, to sprzedawcy i w salonach i w BOK-ach dosłownie kłamią w oczy i często przekonują, że w ofercie "bez limitu" limitów nie ma żadnych.

 • amarez

  Oceniono 2 razy 2

  PLAY Formuła Rodzina "L" nielimitowany internet a w rzeczywistości jest: na każdy numer w grupie przypada 10GB danych po pełnej prędkości, po przekroczeniu tego progu transfer spada do 1Mb/s i nie działa internet w tzw. wewnętrznym roamingu czyli pozostaje nam korzystać tylko ze skromnych nadajników Play'a a nie jak przed przekroczeniem limitu z nadajników T-Mobile/Orange. Dopłata do tego oszustwa względem abonamentu "M" wynosi 30 zł miesięcznie czyli 720 zł na całą umowę. Chciałbym jeszcze oznajmić że transfer 1Mb/s w obecnych czasach przy kakofonii reklam posłuży jedynie dla cierpliwych do okazjonalnego przejrzenia prostej strony internetowej

 • dry242

  Oceniono 6 razy 2

  W praktyce nie da się korzystać z nielimitowanego internetu gdy wyczerpiesz limit :-) w nielimitowanym internecie

 • lese_majeste

  Oceniono 1 raz 1

  czekam na prawdziwe zadziałanie UOKiK i nałożenie porządnej kary na oszukańcze firmy i co więcej umożliwienia bezwzględnego zwrotu wyłudzonych pieniędzy, np. miałem 2 tygodnie (dla ułatwienia pół okresu) internetu 1 mB/sec, to przyjmujemy a priori, że musiałem to wykupić u innego dostawcy, czyli są mi winni CAŁY abonament, a jeżeli po tygodniu ograniczyli szybkość to proporcjonalnie TRZY abonamenty w sądzie z dodaniem kosztów i nawiązki

 • pbe64

  Oceniono 3 razy 1

  To i tak nie jest zła oferta "nielimitowana". U mniej w Plusie w ubiegłym roku zdarzyło mi się raz przekroczyć limit i transfer spadł do 0,05 Mbit/s, co z trudem pozwalało sprawdzić maile, a o przeglądniu internetu nie było mowy.

 • radek_sziwa

  Oceniono 5 razy 1

  Zostałem tak nabrany w Play. No ale mogłem czytac umowę tak? W punkcie 8.4.1.6.7, paragraf 9 jest jak byk napisane czcionką 5 że po 100GB prędkość spada. Głupi ja, zaufałem biurwie z salonu której powiedziałem że chcę internet bez limitu.

 • ajk_gierki

  Oceniono 1 raz 1

  Wszyscy wiedzą że to przekręt i tylko Urząd Ochrony Konsumenta i Konkurencji ciągle sprawdza czy klient nie jest wprowadzany w błąd - na drugi dzień po ukazaniu się takiej oferty operator powinien dostać dotkliwą karę

 • wyboga

  Oceniono 1 raz 1

  Byłem, jestem i zawsze będę twierdził, że reklamy są dla idiotów. Reklamodawcy doskonale o tym wiedzą a głupich, których wprowadzili i nadal wprowadzają w błąd, nie sieją. Reklama, to taka metoda z serii "Działanie na wnuczka"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX